Konkrétně se jedná o oblast Beskyd (v MS i Zlínském kraji) a dále v okolí Jeseníků. Zde by mohlo podle nich - včetně již spadlých ranních srážek - napadnout dalších až 15 cm nového sněhu.

"Buďte prosím velmi opatrní na silnicích. Všem, zejména pak silničářům a hasičům, přejeme hodně štěstí. Ostatní jevy z předešlé výstrahy (sněhové jazyky a závěje) zůstávají v platnosti," uvedli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu na sociální síti X (dříve Twitter) hned ráno. Po poledni pak přidali další varování: "Sněžení se přesouvá na Moravu a do Slezska, kde by mělo odpoledne a večer sněžit nejvíce. Na řadě míst, zejména na Vítkovsku, ztěžují situaci četné sněhové jazyky a závěje." 

"Od půlnoci jsme více než dvě desítky událostí spojených s počasím. Na několika místech jsme kromě osobních vozidel vyprošťovali z příkopů či závějí sypače a autobusy nebo u takových zásahů asistovali," komentovali víkendové počasí v sobotu v poledne na sociálních sítích hasiči Moravskoslezského kraje.

Vyprošťování autobusů,

Vytrvalé sněžení na území Moravskoslezského kraje následně zaměstnávalo hasiče takřka po celý den. K jednadvacáté hodině řešili jen na území severní Moravy a Slezska zhruba desítku zásahů spojených s vyprošťováním vozidel - v drtivé většině autobusů.

Nehoda kamionu na dálnici, 2. prosince 2023.
FOTO: Z kamionu před Ostravou vyteklo 700 litrů nafty, nehoda uzavřela D1

"Nejčastěji řešíme vyprošťování autobusů, sypačů, ale i osobních vozidel z příkopů, závějí a podobných sněhových pastí," uvedl v sobotu večer mluvčí Jakub Kozák s tím, že právě pro vyprošťování autobusů, sypačů a jiných nákladních vozidel jsou nasazovány nejen speciály Bison a Omars z ostravské centrální stanice, ale rovněž hasičské autojeřáby z Ostravy, Opavy i Karviné.

"U žádné z událostí neevidujeme vážná zranění, většina nehod se odehrála v nízkých rychlostech," dodal Kozák.

Situace na horách

Pro nákladní automobily s hmotností nad 12 tun je uzavřen zhruba dvacetikilometrový úsek silnice 1/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy.

Ranní situace ve Frýdku-Místku a okolí:

Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Sníh komplikuje dopravu v Jeseníkách od rána zejména v části Olomouckého kraje. Problémy vyjet některá stoupání mají i osobní automobily. Silničáři mají v terénu veškerou techniku. Silnice na Červenohorském sedle, Ramzové i Videlském sedle pokrývala v osm hodin ráno vrstva ujetého sněhu, v němž byly částečně vyjeté koleje. Problém vyjet stoupání měla i některá osobní auta. Okolo sedmé hodiny stála podle jednoho z řidičů v kopci před Ostružnou tři osobní auta.

Čerstvý sníh na vozovce může tento víkend zkomplikovat provoz na území celého Moravskoslezského kraje, prosinec 2023.
Kde jsou sypače? Zima udeřila i na Moravě a Slezsku, silnice by měly být sjízdné

Dálnice jsou zatím sjízdné

Dálnice jsou mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy na nich může ležet vrstva sněhu. Na silnicích udržovaných chemicky leží rozbředlý sníh. Ostatní vozovky nižších tříd silničáři průběžně pluží a provádějí posyp. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky.

„Vozovky udržované chemicky jsou místy holé, místy se zbytky sněhové kaše. Na inertních cestách leží ujetá vrstva sněhu. Nebezpečné úseky jako je stoupání či klesání jsou kryté posypem. Stále sněží, plužení se musí opakovat. Navíc se do toho zvedá vítr, vytvářejí se sněhové jazyky. Napadlo tady dosud do 15 centimetrů sněhu,“ řekl v sobotu ráno ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Zimní počasí, příval čerstvého sněhu, 2. prosince 2023, Ostrava.
Bílá Ostrava. Město přes noc zasypal další příval čerstvého sněhu, podívejte se

„Očekáváme místy, zejména na severním návětří Jeseníků vydatné sněžení s úhrny 10 až 20 cm nového sněhu. V kombinaci sněžení s větrem se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje,“ uvedl Tomáš Ostrožilík z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Ostravě. Teploty se budou pohybovat od +2 do -1 stupně Celsia.