Když počasí o víkendu nečekaně nadělilo desítky centimetrů sněhu, motoristům, chodcům a silničářům radost neudělalo. Údržbové čety, které se totiž starají o to, aby v ostravských obvodech byly schůdné chodníky a sjízdné cesty, měly sezonu do 31. března. Další boje se sněhovou nadílkou jsou totiž už jen v rámci pohotovosti a často jsou také zvlášť placeny.

„Od nedělního rána uklízel sníh v ulicích Poruby každý, kdo měl nohy, takže asi zhruba třicet lidí. S firmou, která nás sněhu zbavuje, máme smlouvu i na práci mimo hlavní zimní sezonu. Ta už je ale placena od každé započaté hodiny," řekl Deníku tiskový mluvčí porubské radnice Martin Otipka. Doplnil, že konečná částka ale bude známá až po celkovém vyhodnocení zimní údržby.

Čistotu komunikací a chodníků centrálního obvodu mají na starosti Technické služby Moravská Ostrava a Přívoz. Ty budou mít pohotovost až do 14. dubna. „Ještě celý duben musíme být ze zákona připraveni na podobnou kalamitu, takže musíme mít lidi na dispečinku, a kdyby náhodou došlo k další chumelenici, musíme si s ní umět poradit," vysvětluje ředitel technických služeb Petr Smoleň s tím, že o víkendu bylo v ulicích centrálního obvodu šedesát lidí a 11 uklízecích strojů. Od začátku týdne už se o pořádek stará sedmičlenná směna.

V mnohem komplikovanější situaci se ale ocitají malé obvody. Jednak často nejsou pro vážné sněhové kalamity vybavené, jednak mají na odhazování sněhu mnohem méně lidí. „Každý rok na základě výběrového řízení volíme někoho, kdo u nás provádí zimní údržbu. Letos to je jeden místní pán, který disponuje traktorem s pluhem. Víkendové sněžení mu dalo pořádně zabrat. Naštěstí jsme byli průjezdní velice rychle a mnoho řidičů si přes náš obvod dokonce zkracovalo cestu, protože některé okolní silnice ještě dlouho po nás nebyly sjízdné," popsal starosta Hošťálkovic Jaroslav Klučka. Dodal, že problém je akorát s průjezdností některých ulic. Zasypaná auta, zaparkovaná u krajnice, se totiž pluhem nedají odházet, a blokují tak třeba i jeden celý jízdní pruh.

„Doufáme, že nás už moc sněhu nečeká. Letošní zimní sezona byla citelně delší, což se pozná i na výsledných nákladech. Snad ta příští zima přijde později," uzavírá starosta.