Kromě policistů bylo do akce nasazeno také 188 příslušníků městské policie. A přestože se uplynulá sobotní služba v centru města nepodobala běžné víkendovce, strážníci za ni mohou očekávat jen příplatek jako za každou jinou sobotu.

„Šlo o běžný výkon služby. Už při plánování předjímáme, jaká bude bezpečnostní situace, a podle toho také reagujeme počty zaměstnanců. Nemáme každý den ve stejnou dobu stejný počet strážníků v ulicích,"vysvětlil ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim. Proto budou, podle jeho slov, náklady na mzdy zcela pokryty z prostředků městské policie.

„Mohlo by se ale stát, že by podobných akcí, které bychom zabezpečovali, bylo více. Potom bychom museli město požádat o navýšení rozpočtu," doplnil Harazim.

Na 67 tisíc korun vyčíslilo náklady spojené se sobotní demonstrací také samotné město Ostrava. Jde o peníze na úklid náměstí a silnic, omezení dopravy i výměnu poškozených věcí. Například jen náhrada poškozených kontejnerů na odpad přišla OZO na téměř 14 tisíc korun, úklid náměstí před ostravskou radnicí stál téměř 7 tisíc.

Ostravský primátor Petr Kajnar včera uvedl, že město nyní prověřuje, zda se může připojit k žalobě proti zadrženým a zkusit po nich poměrnou část nákladů na odstranění škod vymáhat. „Oni třeba odejdou jen s malou pokutou, kterou mohou dostat ve správním řízení. Kdyby se ale po nich vymáhala i část škody, tak by to pro ně byl citelnější trest," řekl primátor.

Iva Mušálková