„Snažil jsem se pracovat na soše, která by korespondovala s krajinou, takže jsem svoji práci nazval Dým. Bude umístěna na Horním Dvoře v Těrlicku–Hradišti. V místě, kde v pozadí jsou hory, takže i její větší rozměry odpovídají danému exteriéru. Rád jezdím na sochařská sympozia, v minulosti jsem navštívil Bosnu a poté Polsko. Myslím si, že tady pod Landekem se sešla výborná parta lidí z různých částí světa,“ svěřil se mladý slovenský tvůrce Matej Rosmány.

Nadšení a obdiv na pátečním slavnostním zakončení sympozia budily i ostatní práce. Zejména monumentální kompozice nazvaná Energetická substance velmi pohodového Gruzínce Valeriana Jikii, který na závěrečné party nezapřel, že miluje rockovou muziku sedmdesátých a osmdesátých let, což dokazoval i tancem při vystoupení hudebního seskupení Blues Company, které hrálo většinu skladeb tohoto žánru.

S lítostí se loučila s Ostravou sympatická Zhao Li z Číny. Její stylizovaný hornický blok, který vytvořila, bude umístěn v Třanovicích na malých kolejích – takových, jaké se používají na šachtě. „Doufám, že se do Ostravy ještě podívám. Díky Martinu Kuchařovi, který sympozium organizoval, jsme mohli poznat i zajímavé okolí Ostravy a vše pro nás perfektně zařídil,“ svěřil se mladý japonský umělec Tets Ohnari, který studoval také v Praze a v budoucnu by chtěl žít v Evropě. Jeho Přesýpací hodiny poputují do centrálního parku v Havířově.

Českou republiku zastupoval Jaroslav Koléšek, který ztvárnil do kamene Havířské srdce. „Ještě ale na něm chci trochu popracovat,“ vyjádřil se autor k dílu, které by mělo zůstat v Hornickém muzeu. Za Agnieszkou Mikolajczyk, která působí coby vysokoškolská asistentka v Lodži a vytvořila geometrickou kompozici, přijel její pedagogický kolega a výborný sochař Bogdan Wajberg, který už v minulosti na sympoziu v Ostravě-Petřkovicích byl. „Je krásné, že se setkáváme na různých sochařských workshopech ve světě, a vzájemně tak můžeme konfrontovat svoje tvůrčí snažení,“ řekl charismatický umělec, který bývá v posledních letech častým hostem v moravskoslezské metropoli.