Předchozí ročníky venkovních expozic nabídly pod širým nebem v Komenského sadech a okolí například oblíbené světélkující sochy Mazlíků Michala Trpáka, nepřehlédnutelný sedmimetrový Cake Tower“ jehož autorem je Andrej Margoč nebo gigantické Poupě z dílny Lukáše Raise. Další ročník s podtitulem … generace XY představí opět to nejlepší od současných progresivních talentovaných autorů.

„S dočasnou sochařskou výstavou opět obohatíme centrální městskou relaxační zónu Komenského sadů, neboť se nám tento model osvědčil. Jedna ze soch s názvem Sestra Isabela bude umístěna u Vily Hanse Ulricha, kde má naše organizace sídlo. Vhodně umístěná sochařská díla v meditativním prostředí zeleně své pozorovatele totiž oslovují sebou sama, bez vzájemného ovlivňování se s urbanismem městského jádra. Sochy své bezprostřední okolí zútulňují, zabydlují a Ostravané je vyhledávají jako součást svých volnočasových aktivit. Pro letošní ročník jsme vybrali pět novinek,“ sdělil Dominik Beneš, dramaturg CKV.

Michal Otava byl obžalován z daňových úniků.
Patřil k TOP manažerům dopravního podniku i Baníku Ostrava. Minulost ho dostihla

„Sochy už potřetí vyrazí za lidmi, a od diváků je nebudou oddělovat žádné galerijní dveře nebo překážky, které by je izolovaly. Místa pro instalace děl jsme pečlivě volili nejen s ohledem na celkové estetické vyznění a posílení jejich hodnoty, ale také jsme přihlíželi ke koncepčnímu zúročení prostoru,“ řekla Marcela Mrózková Heříková, ředitelka CKV.

Co socha, to originál

Dvoumetrovou plastiku z betonu a nerezu Památník neznámé astronautky vytvořil brněnský výtvarník a sochař Ondřej Svoboda, v jehož tvorbě se objevuje steam punk, fantasy nebo sci-fi příběhy. Pro jeho díla je charakteristická preciznost, jednoduchost a vtip. Vznikají z hlíny, dřeva, skla i oceli.

První ročník výstavy hostil světélkující sochy Michala Trpáka.První ročník výstavy hostil světélkující sochy Michala Trpáka.Zdroj: archiv CKV

Originální mladý český sochař Jan Dostál v Ostravě představí dvoutunové ocelové dílo s názvem Flow. Nebeský organizmus protéká prostorem, postupně roztáčí jednotlivé lamely a vytváří tím vzdušné segmenty. Ty pak prorůstají do výsledného tvaru. Dostálova díla nemají v tuzemsku ani za hranicemi obdoby a jeho monumentální Mrak zabodoval i na Expu v Dubaji. Charakteristickým materiálem tohoto umělce je ocel. Tvoří z různě dlouhých plechů a trubek, které kroutí, proplétá, ohýbá a spojuje.

Figurína policisty.
Někdo v Ostravě ukradl tři plechové policisty. Po zlodějích pátrají ti skuteční

Ve veřejném prostoru přibydou i dvě kovové třímetrové Gazely Miroslava Straky, inspirované dokonalostí a krásou, vytvořenou přírodou. Autor se zabývá kresbou, malbou, sochařstvím a designem a jeho obrazy a sochy jsou v soukromých sbírkách v Evropě, USA i Austrálii.

Jednou ze soch byla i sedící figura z kovu a dřeva Jakuba Flejšara.Jednou ze soch byla i sedící figura z kovu a dřeva Jakuba Flejšara.Zdroj: archiv CKV

Tunového Waldemara z bronzu a železa vytvořil Jaroslav Róna, český sochař, malíř, keramik, umělecký sklář, grafik a scénograf. Inspirací pro toto dílo byl záznam archeologického nálezu, zprostředkovaný magazínem National Geographic, který zachycoval pozůstatky prvního císaře z dynastie Čchin. Autora zaujala zvláštní strnulost postavy a vytvořil tuto bronzovou sochu.

Z laminátu a kovu je vytvořena socha nazvaná Sestra Izabela sochaře Vojtěcha Trochy s podtitulem „Když má sochař malou sestru, nemusí moc řešit, co bude sochat“. Autor vystudoval sochařství na AVU, kde v současné době působí jako odborný asistent. Pro svou tvorbu rád hledá nové materiály a technologie.

Třetí ročník exteriérové výstavy s názvem „Sochy!!! vol. 3… generace XY“ potrvá až do konce května příštího roku.