Partnerství ale časem vzalo za své. Muž později žádal vyrovnání závazků. Když neuspěl s legálními cestami, údajně se rozhodl k tvrdším praktikám. Státní zástupce tvrdí, že kontaktoval různé osoby s požadavkem na vymožení částky. Zakázka se nakonec dostala k muži, který, jak se ukázalo, byl policejní agent. Po jedné ze schůzek zasáhli kriminalisté.

Vinu odmítl

Obžalovaný podnikatel vinu odmítl. Celou záležitost prý postoupil firmě, jež se zabývá vymáháním pohledávek. „Nikoho jiného jsem nekontaktoval,“ prohlásil.

Policejní výzva. Muž a pár ke ztotožnení.
Krádež švýcarských hodinek v Ostravě. Poznáte osoby na fotografiích?

Podle obžaloby však jednal i s dalšími osobami. Měl jim předat detailní informace o bývalém společníkovi a jeho rodině s tím, že prý mohou použít výhrůžky i násilí. Mluvilo se rovněž o tom, že bývalý partner bude odvezen na odlehlé místo, kde ho donutí k podpisu smlouvy o narovnání. Obžalovaný také údajně prohlásil, že mu je jedno, co se poté s obětí stane.

Bez násilí

Podnikatel u soudu uvedl, že slova o násilí a odvezení na odlehlé místo neustále opakoval zástupce vymahačské firmy. „Jako kdyby chtěl, abych to odkýval. Myslím, že se mnou manipulovali,“ řekl obžalovaný, jenž se později setkal s člověkem, kterého mu doporučil zástupce vymahačské společnosti. Ve skutečnosti šlo o policejního agenta.

Ilustrační foto.
Cizinci unesli a mučili podnikatele z Ostravy. Odvezli ho v dodávce

„Když se na to dívám zpětně, bylo podezřelé, že se mě pořád ptal, co má udělat a podobně,“ doplnil obžalovaný, který zdůraznil, že chtěl jednat v mezích zákona. „Nikdy jsem nikomu neřekl, aby udělal něco protiprávního. Nikoho jsem nenaváděl k násilí,“ dodal.

Z dohody sešlo

Přestože u soudu vinu odmítl, zpočátku byl ochoten jednat se státním zástupcem o uzavření dohody o vině a trestu. Z dohody ale nakonec sešlo. Žalobce totiž požadoval nepodmíněný trest u spodní hranice sazby, která činí pět až dvanáct let. Podnikatel naopak navrhoval podmíněný trest. Jednání bylo odročeno.