Rozhodnutím soudu tak bylo potvrzeno, že nájemníci RPG mají i nadále předkupní právo na byty za zvýhodněných podmínek, a to v souladu se smlouvou, která byla uzavřena v roce 2004 mezi Fondem národního majetku a společností Karbon Invest.

Článek této smlouvy týkající se předkupního práva nájemníků na byty chtěla společnost RPG Industries jednostranně vypovědět v červnu loňského roku. Ministerstvo financí tento krok napadlo žalobou. RPG se letos v březnu rozhodla ze sporu stáhnout a žalobu uznalo.

„Přestože v průběhu řízení společnost RPG Industries nároky ministerstva financí uplatněné žalobou v plném rozsahu uznala, rozhodčí soud uvedl, že i pokud by se tak nestalo, rozhodl by v plném rozsahu v náš prospěch,“ sdělil Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.

Podle Petra Handla zastupujícího skupinu RPG verdikt rozhodčího soudu nic zásadního nemění. I on totiž připomněl, že už společnost žalobu ministerstva uznala. „Nevěřili jsme, že soudy mohou tuto záležitost řešit nezávisle, když se nacházely pod politickým tlakem,“ zdůvodnil březnový ústup ze sporu Handl.