Pražští soudci původně žalobu odmítli bez detailního projednání, protože ji město podle nich nepodalo v zákonné lhůtě.

NSS zatím na internetu nezveřejnil celé odůvodnění, ale jen výrok, podle kterého se kauza vrací do Prahy k dalšímu řízení.

Vypadá to, že tentokrát už Městský soud v Praze musí žalobu věcně projednat. Podle Nejvyššího správního soudu je totiž nutné vykládat soudní řád správní tak, že lhůta nemůže uplynout, dokud tvrzený zásah trvá. "Jinak řečeno, žaloba proti zásahu, který trvá v okamžiku podání žaloby, z povahy věci nemůže být opožděná," uvedla soudkyně Kateřina Šimáčková.

Ostrava se žalobou z jara 2010 konkrétně domáhala ochrany před údajně nezákonnými zásahy vlády, ministerstva životního prostředí a ministerstva dopravy. Stát podle města nedostatečně a neefektivně chránil čistotu ovzduší a nevytvořil funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Pražský městský soud dospěl k právnímu závěru, že se město Ostrava o údajně nezákonném zásahu dovědělo nejpozději 17. března 2009. Tehdy obdrželo analýzu kvality ostravského ovzduší, kterou pro magistrát zpracoval Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. V té době prý město znalo také protokoly o hodnocení kvality ovzduší v různých ostravských lokalitách.

Žalobce by měl žalobu podat do dvou měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o nezákonném zásahu. Ostrava však žalobu odeslala až 21. května 2010, tedy dlouho po vypršení zákonné lhůty, jak ji chápal Městský soud v Praze. Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které ve sporu zastupovalo stát, označilo původní rozhodnutí městského soudu za logické. Žalobu prý bralo spíše jako politický akt než jako relevantní spor.

"Předmět žaloby zůstává stejný, proto očekáváme stejný výsledek jako v prvním případě, tedy že žaloba bude zamítnuta. Není pro ni žádný reálný důvod, její důvody jsou, nebo lépe řečeno v době podání žaloby byly, spíše politickým aktem," řekl mluvčí MŽP Matyáš Vitík.

Situace se špatným ovzduším přetrvává

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) dnes řekl, že město zatím nemá k dispozici odůvodnění NSS. "Bylo-li to soudní řízení zastaveno z toho důvodu, že soud v Praze řekl, že to bylo podáno opožděně, tak se můžeme domnívat, že tohle pro Nejvyšší správní soud buď není důvod nebo to není dostatečně zdůvodněno," uvedl Kajnar. Dodal, že vůbec nepochyboval o tom, že předchozím rozhodnutím Městského soudu v Praze celá věc nekončí. Podle něj totiž situace se špatným ovzduším nadále přetrvává.

"Myslím si, že dneska možnost obrany nekončí hranicí České republiky, ale lze se jí domáhat i v evropském právu a tam jsem nepochyboval, že bychom uspěli. Myslím si, že se tím soud bude muset zabývat a výsledkem toho bude, že se také vláda bude muset podstatně zabývat situací na Ostravsku," řekl Kajnar. Znovu také kritizoval stát, podle něj totiž nepodnikl žádné podstatné kroky, jež by situaci zlepšily.