Případ Nely Liskové, která letos v červnu vyzvala na sociální síti X k deukrajinizaci a denacifikaci Česka, poslal k soudu státní zástupce. Je podezřelá z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Nela Lisková v ostravské redakci Deníku.
ON-LINE rozhovor s Nelou Liskovou, lídr na primátora Ostravy, LEV 21

K výzvě Nela Lisková tehdy připojila fotku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Případem se z popudu bývalého ministra kultury za KDU-ČSL Daniela Hermana začala zabývat policie.

Jak uvedl policejní mluvčí Daněk pro Českou televizi, kriminalisté ve věci skončili zkrácené přípravné řízení a předložili státnímu zástupci Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 spis spolu se zprávou o jeho výsledku. Ten podal na podezřelou k Obvodnímu soudu pro Prahu 4 návrh na potrestání pro trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Nela Lisková a Jindřich Rajchl.
Rajchl versus Lisková v Ostravě? Spor „vlastenců" soud nakonec řešit nebude

Nela Lisková později svůj příspěvek zdůvodňovala tím, že má právo na vlastní politický názor a tímto ho pouze veřejně vyjádřila. Kromě toho, že kandidovala v roce 2014 na primátorku Ostravy za stranu LEV 21, byla také v minulosti členkou ČSSD a pasovala se do pozice honorární konzulky Doněcké lidové republiky. Vedla spolek Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky. Ten byl v roce 2017 kvůli nezákonné činnosti zrušen soudem – více zde. 

K TÉMATU
Začátkem letošního roku odvolací pražský městský soud rozhodl, že Lisková musí zaplatit padesát tisíc korun místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Olze Richterové (Piráti) za šíření nepravdivého příspěvku o jejích výrocích a na svém profilu musela zveřejnit omluvu. Lisková podle verdiktu v roce 2019 opakovaně sdílela na Facebooku nepravdivý příspěvek o tom, že Richterová chce, aby Česko dalo uprchlíkům byty. Richterová pak čelila útokům na sociální síti, včetně výhrůžek zabitím.
*Zdroj: Česká televize