Rozhodnutí není pravomocné. Na složení kandidátní listiny pro sněmovní volby si stěžují i sociální demokraté z Olomouckého kra­je.

Kandidátku pro Moravskoslezský kraj zpochybnili tři sociální demokraté z Ostravy, mezi nimi i primátor města a krajský šéf strany Petr Kajnar, který se na ni vůbec nedostal.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v minulých dnech uvedl, že strana při sestavování kandidátek postupovala podle stanov a zákona. Podle Sobotky za problémy stojí špatné mezilidské vztahy, ne porušení demokratických principů. Kandidátka se podle něj měnit nebude.

Vyloučení ze strany

V případě Olomouckého kraje kandidátku napadlo šest členů, za většinou podání stojí právník Pavel Němec, který byl ze strany letos vyloučen. Vedení ČSSD je přesvědčeno, že strana postupovala v souladu se zákonem. Ve věci bylo podle Novotné rozhodnuto ve stejný den jako v případě Moravskoslezského kraje, a to 29. srpna. Soud ale rozhodnutí zveřejní až poté, co bude doručeno účastníkům sporu.

Novotná už dříve uvedla, že bylo k soudu podáno v červenci a srpnu také pět žalob proti sociální demokracii. Ve čtyřech případech jde o zrušení členství celkem deseti bývalým členům ČSSD z Moravskoslez­ského, Olomouckého a Plzeňského kraje. Pátý případ se týká údajné nečinnosti vedení strany na podnět z regionu. S výjimkou jedné žaloby figuruje ve všech jméno Němce.

K TÉMATU

Primátor Kajnar už o kandidaturu neusilujePrimátor Petr Kajnar se rozhodl, že nebude usilovat o kandidaturu v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Oznámil to prostřednictvím tiskového prohlášení, které rozeslal do redakcí.

„Náš politický systém je založen na demokratické soutěži politických stran. Pokud ovšem samotné dění v politických stranách není založeno na demokratických principech, pak do politické soutěže vstupují subjekty, které předkládají voličům kandidátky voluntaristicky sestavené," komentoval v prohlášení situaci, kdy se jeho jméno nedostalo na kandidátku sociálních demokratů v Moravskoslezském kraji. Kajnar proto kandidátku napadl soudně a odvolává se na rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2011.

„K dnešnímu dni jsou u Obvodního soudu Praha 1 podány čtyři žaloby na nedodržování stanov Okresním výkonným výborem ČSSD Ostrava. Jsou podány z toho důvodu, že žalobci se nebyli schopni domoci svých práv deklarovaných Ústavou České republiky prostřednictvím vnitřních kontrolních mechanismů České strany sociálně demokratické," uvedl v prohlášení s tím, že je připravováno několik dalších žalob.

Ze stejného důvodu se rozhodli soudit i náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda a starostka Radvanic a Bartovic Šárka Tekielová. Ani oni však již o kandidaturu neusilují.

(Vyšlo v sobotním tištěném vydání Moravskoslezského deníku, kde celou kauzu, podobně jako další dění na regionální politické scéně, sledujeme podrobněji. Pokud chcete mít lepší přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěnou verzi Moravskoslezského deníku nebo jeho elektronické podobu e-paper - více zde).

Iva Mušálková, ČTK