V domě žili i další podnájemníci – žena a družka Štefana V. Muž nyní před soudem prohlásil, že ho k vraždě přiměla právě ona.

„Pomáhala mi v roli návodce. Byl jsem donucen pod nátlakem a ve stresovém vypětím vykonat zločin vraždy,“ prohlásil Štefan V. u ostravského krajského soudu, který žádost o obnovu procesu projednával.

Štefan V. podle svých slov podal na družku v minulosti trestní oznámení, které však policie odložila.

Krutá smrt

Ke zločinu došlo v únoru 2010 v důchodcově rodinném domě. Štefan V. se v lednu téhož roku vrátil z vězení a na prosbu družky se jako nájemník nastěhoval k seniorovi. Již v minulosti u něj bydlel, měl s ním však neshody.

Brutální napadení seniora v Ostravě. Ilustrační foto.
Brutální napadení seniora v Ostravě. Muž neměl šanci, jednoho z násilníků znal

Osudného dne jej po hádce rdousil rukama. Později odešel, vzal šňůru, vrátil se a hrůzné dílo dokončil. „Neměl šanci se ubránit. Byl velmi surovým způsobem usmrcen,“ konstatoval v roce 2011 předseda senátu, který Štefanu V. vyměřil za vraždu 15 let žaláře. Podle soudu byl případ výjimečný i tím, co se událo po samotné vraždě.

Se Štefanem V. žilo v domě několik lidí, kteří, jak sám řekl, objekt po vraždě začali prohledávat. Zajímali se o peníze a další cennosti. Dlouho řešili i dilema, co udělat s mrtvolou. Padlo hned několik návrhů. Tím prvním bylo zakopání těla na zahradě nebo na odlehlém místě. Vzhledem k promrzlé zemi však tuto variantu zavrhli. Další možnost představovalo rozřezání těla a uložení do sudu, jenž měl skončit ve strouze v nedalekém hutním podniku. „To ale neměl nikdo odvahu udělat,“ řekl soudce.

Rozpuštění mrtvoly

Nájemníci zvažovali i variantu rozpuštění mrtvoly. „Zřejmě tak činili po vzoru toho, co lidé vídají v televizi,“ konstatoval tehdy předseda senátu.

Nakonec se rozhodli, že mrtvolu dají do vany a polijí chemikáliemi, které našli v důchodcově domě. Použili kyselinu chlorovodíkovou a mravenčí. „To ale vedlo jen k zasyčení a vzniku pronikavého zápachu,“ dodal soudce.

Oba podvodníci zachyceni bezpečnostní kamerou.
Bankovní úřednice v Ostravě zachránila seniorku před protřelými podvodníky

Tělo se podařilo nalézt až po týdnu. Při následném pátrání policisté Štefana V. zatkli na ubytovně v Ostravě-Přívoze.

Štefan V. již v minulosti několikrát žádal o obnovu procesu. Naznačoval, že k vraždě ho někdo navedl. Nyní přímo ukázal na družku. „Trestný čin jsem spáchal, ale na základě požadavků družky,“ prohlásil. Se svými argumenty ale u soudu neuspěl. Senát jeho žádost o obnovu procesu zamítl.