„Je to podle mě první stání, které se začne zajímat o meritum věci. Soud by měl rozhodnout, jestli vláda činí dostatečné kroky k tomu, aby situaci v regionu napravila," vysvětlil primátor Petr Kajnar. Myslí si, že stát vůči regionu v této záležitosti postupuje arogantně.

„Od žaloby si slibuji, že v momentě, kdy bude stát odsouzen, tak si uvědomí, že Ostravsko není Asie a navíc by lidé mohli za zdravotní újmy požadovat po státu náhradu škody. Vypracovali jsme několik studií, které uvádějí, že aglomerace Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek patří k oblastem s nejvíce znečištěným ovzduším v rámci Evropy," doplnil primátor Kajnar. Ten navíc kritizoval i zvažovaný přesun více než tří miliard korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava.

Ministerstvo životního prostředí ostravskou žalobu „na ovzduší" považuje spíše za politický akt než za stížnost s reálným podkladem. „Stát v kraji dělá mnoho aktivit, které vedou ke zlepšení ovzduší, ať už to jsou kotlíkové dotace nebo úspěšné jednání s Bruselem, který přislíbil 1,1 miliardu korun na odprášení aglomerací v okolí Třineckých železáren a ArcelorMittalu," řekl Deníku mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Soud už se žalobou jednou zabýval, ale byla smetena ze stolu, protože ji město nepodalo v zákonné lhůtě. S tím ale Ostrava nesouhlasila, a proto se obrátila na Nejvyšší správní soud, který rozhodl, že se žaloba musí projednat znovu.