Záměr radnice Jihu problematickou ubytovnu zbourat a zřídit místo ní parkovací stání je už pasé. Od loňska patří totiž objekt provozovateli dalších podobných zařízení, slouží pořád svému účelu… a stížnosti na jeho obyvatele neustávají. „Kde jinde bych složil hlavu?“ říká Jiří Ferenc, beznohý invalida přežívající kvůli trablům s přiznáním důchodu deset let na hotelovém domě na sociálních dávkách.

A stejně jako další klienti ubytovny prohlašující, že ne všechno je tu špatně. Ostudu jí dělají prý jen jednotlivci – takoví se přece mohou najít kdekoliv.

„Jezdívají tu často strážníci a hasiči, venku pod stromy se houfují hloučky buď omladiny nebo starších mužů, ve velkém se tu popíjí alkohol,“ popisují sousedé z dlouhého lomeného paneláku v Horní ulici. Zatímco ke vchodu HD Hlubina fičí sanitka, kohosi nakládá a za asistence policie odjíždí – což se také děje všude jinde.

Na každém patře dvaatřicet pokojů, tak to vypadá na Hlubině.Pokojské se sice činí, ale pach kuřáků je všudypřítomný.
Ostudná Hlubina aneb Uvnitř shromaždiště „nejslabších článků" Ostravy

„Uklízím tu, jen podívejte, z toho placu se dá jíst!“ tvrdí nájemník z ubytovny vyrážející do ulic na bicyklu s připojeným vozíkem. Život v ní se podle něj lepší, majitel nechává měnit okna a jen málokterý z balkonů nemá nový nátěr. Změna je ostatně z ulice zřejmá, dříve byl pohled na průčelí ostudnější. Teď ho krášlí i slunečníky.

Jako sluníčko se zase culí vietnamští prodejci ve dvou večerkách; ta přímo v Hlubiňáku je nonstop, v paneláku má otevřeno od osmi ráno do osmi večer. A výběr kořalky levnějších sort je každopádně úžasný v obou, například „plaskaček“ menšího obsahu. „Problémy nejsou!“ tvrdí obchodníci. Avšak večer obsluhují z okének.

Na každém patře dvaatřicet pokojů, tak to vypadá na Hlubině.Pokojské se sice činí, ale pach kuřáků je všudypřítomný.
„Hlubiňák“ je prodaný. Chtěli jsme ho zbourat, říká vedení Jihu

To v herně pod ubytovnou už klienti dohráli, má zavřeno. „Nejprve obvod zrušil klasické automaty a pak výherní terminály. Zůstaly ty vědomostní, na které zase zdejší obyvatelé s jejich chápáním asi neměli,“ usmívají se dva znalí chlapíci před HD Hlubina. Asi mají i kontakty na správu. Proklamují totiž, že si média nepřeje.

„Kdyby ten barák padl k zemi, vůbec by nám to nevadilo,“ shodují se nájemníci sousedního paneláku. Na druhé straně připouští, že na ubytovně skutečně bývalo hůře – jak uvnitř, tak na prostranství kolem ní. Přesto ale „téměř denně“ volávají strážníky i policisty na klienty a bombardují radnici stížnostmi na jejich chování.

Žádné zlepšení…
… tak komentuje starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář situaci okolo ubytovny Hlubina po jejím prodeji (za cenu o čtrnáct milionů korun nižší, než nabídl obvod) předchozím majitelem tomu současnému. „Musíme hledat cesty jak zlepšovat bezpečí a klidný život občanů v této lokalitě. Vnímáme ji jako jednu z nejproblémovějších na Jihu a dostáváme stále podněty od lidí, kteří čelí v její blízkosti zvýšené kriminalitě a narušování pořádku,“ uvádí. Radnice to podle něj řeší ve spolupráci s policisty, navyšuje počty bezpečnostních kamer a zasílá hasičům, hygienikům či stavebnímu úřadu výzvy k dalším a dalším kontrolám ubytovny. „Vyhlášení bezdoplatkové zóny jsme na této adrese žádali opakovaně. Bohužel někteří klienti Hlubiňáku nejsou občany Jihu, a není proto možný dohled a práce ze strany našeho sociálního odboru,“ vzkazuje starosta. Pomoci by podle něj mohlo zpřísnění vyplácení sociálních dívek slibované vládou.