Petici sestavují lidé v okolí ubytovny SOIVA v Zábřehu, kterým definitivně dochází trpělivost se sousedy nectícími zákony natož běžné normy společenského soužití. „Do oken házejí jablka, brambory i petardy, sprostě pokřikují, stahují si před námi kalhoty, onanují…“ komentují situaci.

Podpis pod peticí žádající „důrazné zjednodušení a zpřehlednění systému sociálních dávek a pomoci v hmotné nouzi“ a zpřísnění kontrol jejich vyplácení zanechává přibližně pět desítek lidí z přilehlých paneláků a vilek. Jiní se přidávají v kulturních domech Akord a K-Trio i v poliklinice v Hrabůvce.

„Nepřizpůsobiví nepracují a nechávají si od státu hradit bydlení a vůbec živobytí. A jejich příjmy jsou častokrát vysoko nad mzdami běžných ostravských rodin, to přece není možné,“ podotýká Petr Drastich za tvůrce petice. Která by snad ani nevznikla, kdyby se ti na dávkách chovali slušně…

Výtržnosti, rušení nočního klidu, popíjení (a prý i fetování) na ulici, obtěžování dospělých a dětí v sousedství ubytovny SOIVA vedou i k obnovení žádosti Ostravy-Jihu o vytvoření bezdoplatkových zón. Úřad jimi chce zabránit rozšiřování „sociálně vyloučených lokalit“ a vzniknout mají hned čtyři.

Starosta obvodu Martin Bednář oslovuje i ostravského primátora, aby zajistil zvýšenou přítomnost městských strážníků u Bytového domu Hulvácká 2497/8 (objektu SOIVA). „A to s důrazem na jejich aktivní přístup k veřejnému pořádku a preventivnímu působení na mládež,“ stojí v dopise.

Mezi požadavky slušných lidí tlumočenými starostou Jihu je taktéž sledování chování chodců na komunikacích, dohledu u tramvajové zastávky Hulvácká, přemístění kontaktního místa strážníků mimo ubytovnu či zřízení nové služebny městské policie nejraději přímo ve škole v Hulvácké ulici.

Situace se (možná) zlepšujePetr Drastich coby člen vedení jednoho ze zábřežských bytových družstev inicioval setkání nespokojených lidí s úředníky, strážníky a zástupcem provozovatele ubytovny SOIVA. A po něm se začala situace lepšit! „Podstatně ubylo případů rušení nočního klidu,“ líčil Drastich s tím, že poslední zásah policistů v objektu proběhl sice v noci na včerejšek, ale byl to jen zřejmě důsledek hádky klientů. Na ubytovně podle něj provozovatel zavedl „tvrdý režim“ a vyhlásil, že nechce kvůli nepřizpůsobivým skončit. „Doufáme, že by se soužití mohlo zkvalitnit. I když nebude to zdaleka ze dne na den. Krůčky ke zlepšení tu jsou, dávám tomu ale nejméně rok,“ dodal Drastich.