Ostrava: Ostrava má smrk ze Starých Hamrů

Hned několik vánočních stromů mohou lidé obdivovat na různých místech Ostravy. Největší pozornost poutají zejména dva z nich – bohatě nazdobený umělý desetimetrový strom před budovou Nové radnice a pak také čtrnáctimetrový smrk na centrálním Masarykově náměstí.

Druhý jmenovaný je součástí předvánočních trhů v centru města a do krajské metropole byl dovezen ze Starých Hamrů. Stovky žárovek se na něm rozsvítily v sobotu 4. prosince. (map)


Nový Jičín: stromek zdobí děti

Historické centrum Nového Jičína také letos zdobí vzrostlý smrk, který nemá o nejrůznější ozdoby nouze. S trochou fantazie připomíná spíše baculatější májku. V Novém Jičíně mají výběr vánočního stromku na starost technické služby. V říjnu a listopadu dostávají jeho zaměstnanci pár tipů, takže mají z čeho vybírat. „Strom musí být blízko cesty a byl dobře přístupný. Samozřejmě musí být hezký a zdravý,“ řekl Petr Hanzelka ze střediska veřejné zeleně Technických služeb města Nový Jičín.

Letos Masarykovo náměstí zdobí vzrostlý smrt z mořkovských lesů a bude zde stát až do Tří králů. K světelné výzdobě se každoročně přidává i ta, která vznikne v některé z novojičínských školek či dětském domově. Jde o nejrůznější papírové ozdoby a nyní je smrk doslova osázen barevnými fáborky, jež zakrývají jeho skutečnou krásu. (edm)


Karviná, Havířov: vánoční strom v Karviné zdobili školáci

Karviná – Od pátku září na fryštátském Masarykově náměstí vánoční strom. Jako tradičně je ozdoben nejen lesklými svítícími ozdobami, ale také papírovými výtvory dětí místních základních škol – sněhuláky, Mikuláši, baňkami a nejrůznějšími pohádkovými postavami. Deset metrů vysoký stříbrný smrk je z Dobré u Frýdku-–Místku a vánoční atmosféru bude obyvatelům města navozovat až do 6. ledna. (toj)

Havířov – Havířovský vánoční strom se nachází na náměstí Republiky. Jedná se o jedenáct metrů vysokou jedli bělokorou ze Starých Hamrů , kterou zdobí třicet efektových rampouchů, dvanáct dvacetimetrových bílých světelných řetězů, jedenáct dvacetimetrových oranžových světelných řetězů, 68 velkých červených koulí a 38 dvoumetrových bílých jehličí. Na špici stromku září osmicípá hvězda, která by měla zhasnout v lednu příštího orku společně s celou vánoční výzdobou města. (lp)


Bruntál, Krnov: Bruntál zdobí jedlička, v Krnově lidé protestovali

Bruntál – Jedle chyběla jako vánoční stromeček na náměstí Míru v Bruntále dlouhých dvanáct let. Obvyklejší je smrk, každoročně získávaný z městských lesů. Letos se jedle našla jako nebezpečný strom na Nezvalově ulici . (kaj)

Krnov – Vánoční strom na krnovském náměstí se ve středu teprve začínal zdobit. Šestnáctimetrový smrk má zlomenou špici a jeho svěšené jehličí svědčí o napadení dřevokaznými houbami, ale prosychání se u něj ještě neprojevilo naplno. Kácení a transport smrku na náměstí provázely protesty občanů, kteří si ho před více než třiceti lety v rámci brigády vysadili pod okny paneláků na Chářovské ulici. Lidé z těchto domů se spontánně starají o zeleň ve svém okolí, přestože leží na městském pozemku. Získali tak ke smrku citový vztah, ale městský úřad je o důvodech kácení předem neinformoval. (frk)


Frýdek–Místek: vánoční stromy město získalo darem od občanů

Ve Frýdku–Místku stojí vánoční stromy nejen na místeckém náměstí Svobody, ale také na Zámeckém náměstí ve Frýdku. „Vánoční stromy město získalo darem od místních obyvatel. Vánoční smrk na frýdeckém náměstí je téměř dvanáct metrů vysoký a pochází z lokality Riviera. Osvětlen je žárovkovými řetězy v bílé barvě. Na místeckém náměstí byl ukotven skoro patnáct metrů vysoký smrk z Chlebovic, který zdobí LED diodové řetězy v ledově bílé a zelené barvě. Nově jsou na něm umístěny bílé zábleskové žárovky, které doplnily ozdoby, jež pod vedením kantorů vytvořily děti ze Základní školy na Komenského ulici,“ upřesnil ředitel Technických služeb ve Frýdku-Místku Jaromír Kohut.

Vánoční stromy a světelná výzdoba se ve Frýdku-Místku poprvé slavnostně rozzářily v pátek 3. prosince při tradiční akci „Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček“ aneb S čerty nejsou žerty. (sru)


Opava: vánoční strom darovali lidé

Opava – Dva vánoční stromy. Ty mají na obou náměstích v Opavě. Jako hlavní strom je brán ten na náměstí Dolním, neboť právě tam se každoročně odehrává hlavní dění vánočních trhů. Redakci o tom informoval provozně technický náměstek Technických služeb Opava, s. r. o., Martin Girášek. „Tyto stromy jsou ozdobeny zejména světelnými řetězci Maxileb, řetězci s barevnými LED diodovými žárovkami a ozdobami vyrobenými dětmi ZŠ v rámci soutěže o nejhezčí vánoční výzdobu,“ řekl Girášek s tím, že vrchol stromů je samozřejmě ozdoben světelnou hvězdou. „Oba stromy jsou jako dar občanů městu Opava, čímž jim touto cestou za tento počin děkujeme,“ podotkl Martin Girášek. (luc)