Čtyřčlenná porota hodnotila naplnění tématu, jazyk a styl u 15 přihlášených textů. Letos poprvé vyjdou všechny dětské příspěvky knižně společně s texty seniorů, kteří se přihlásili do celostátní literární soutěže Kořeny na téma Dětství.

Vítězka Klára Šebestová dojala porotu prozaickým příběhem Stařenčin sen, který nabízí stárnoucím čtenářům ztotožnění s vlastním osudem. "Současná česká žurnalistika už není tolik žánrově vyhraněná, žánry se velmi často prolínají. Čtenáři, diváci i posluchači velmi pozitivně reagují právě na příběhy, konkrétní osudy lidí. Právě tento fakt se odrazil v hodnocení dětských příspěvků," řekla porotkyně Ivana Šuláková ze Syndikátů novinářů ČR.

Patnáctiletá Klára, která se dnes podepsala na zeď literární kavárny Academia vedle Jana Krause, Karla Plíhala nebo Roberta Fulghuma, zveřejnila svůj text poprvé. "Píšu si jen tak pro sebe, když mám špatnou náladu nebo si chci odpočinout. Jsem strašně překvapená, že jsem vyhrála. Počítala jsem spíš s cenou útěchy," svěřila se ČTK žákyně deváté třídy, která chce po jazykovém gymnáziu studovat literaturu nebo žurnalistiku.

Druhé a třetí místo obsadilo celkem pět dětí, které si odnesly cenu Novinářské ouško. Porota ocenila také článek sedmnáctileté Lucie Sembolové o besedě s režisérkou Věrou Šimkovou-Plívovou. "Paní režisérka byla strašně aktivní, divoce gestikulovala, čekala jsem umírněnější paní. Osobně mě hodně zaujala, navíc mám ráda její filmy, proto jsem Setkání s obdivuhodným člověkem napsala," řekla studentka ostravského Gymnázia Hladnov.

Psaní u dětí a mládeže ale není masovou záležitostí. ČTK to potvrdil učitel základní školy v Bělském lese Jan Goj, který vede školní časopis Chaos teenagerů a vyučuje volitelný předmět žurnalistika. "Děti, které píšou, jsou výjimky. Psaní je osamělou záležitostí, takže píšou častěji dívky, kterou jsou v určitém věku citlivější než kluci. Většina dětí ale s jazykem zápasí, a bohužel ani moc nečtou," řekl ČTK.

Soutěž Ostravský šotek a Novinářské ouško má v Ostravě desetiletou tradici. V předchozích ročnících psaly děti například na téma drogy, nezaměstnanost, automobilismus nebo Evropa - město pro komunikaci. Jubilejní ročník pořádal krajský Institut komunitního rozvoje, Syndikát novinářů ČR a Dětská tisková agentura.