Z celkem sedmnácti odevzdaných portfolií vybrala porota čtyři nejlepší, kteří připraví své návrhy. Jsou jimi sochař Vojtěch Míča, sochaři Jan Šnéberger a Martin Kubica, dvojice tvořená sochařkou Dianou Winklerovou a designérkou Petrou Vlachynskou a nakonec architekt Viktor Kákoš se sochařem Matoušem Lipusem.

„V předložených portfoliích převažovala uskupení v modelu umělec-architekt nabízející ideální rozložení tvůrčích sil pro výsledné řešení. Porota ve svém hlasování a návazné debatě přihlédla zejména ke komplexnosti, jasnosti autorských přístupů a kvalitě dosavadní tvorby přihlášených,“ řekl předseda poroty, umělec a pedagog Petr Dub.

„Aktuální čtveřice subjektů vhodně doplňuje oslovené účastníky vybrané na předchozím zasedání soutěžní poroty. Chtěl bych konstatovat, že se v soutěži setkají velmi zajímavé osobnosti domácího umění a architektury, máme se na co těšit,“ doplnil.

Porota již dříve přímo oslovila kvartet umělců - sochaře Ondřeje Bělicu, sochařku Pavlu Sceránkovou, umělkyni Kateřinu Šedou a dvojici - sochaře Jana a architekta Petra Stolínovy.

Památník bude určen všem padlým vojákům, které nyní připomínají jiné památníky a pamětní desky, ale současně i novodobým veteránům, kteří v posledních dekádách plní a budou plnit své úkoly na zahraničních misích.

Pietní místo bude stát v nedávno rekonstruovaném parku Čs. letců v Moravské Ostravě. Hotovo by mělo být do října příštího roku. Jeho cena nemá překročit 3,5 milionu korun.