„Hodil jsem jejich směrem suché rohlíky, aby bylo ticho. Myši nemám…“ popisuje Petr Vaško ze čtvrtého patra ve dvorním traktu v ulici Antonína Gavlase. Sovy se podle něj ozývají doslova celou noc a v posledních dnech i po ránu: Pískání a deset sekund ticho a zase dokola.

Městská část Mariánské Hory a Hulváky, okolí ulic Bendlova a Slévárenská, 15. července 2021 v Ostravě.
Situace v obávané ostravské čtvrti se zhoršuje. Radnice chce v boji přitvrdit

Nedá se spát

Kalousi ušatí nejsou na sídlištích v Ostravě nic neobvyklého, žijí v Porubě, na Jihu. Typické, pro někoho strašidelné houkání vyluzují při tokání – čili námluvách – ještě v zimě. Pískáním naopak dávají o sobě vědět mláďata, říkají si o potravu (hraboše a jiné hlodavce) a sdělují svou pozici.

„Ale v tom se nedá spát,“ konstatují někteří lidé z Dubiny. Zde slyší malé sovičky už přes týden nejen na konkrétním dvoře, kde hnízdí, ale i dále mezi paneláky. Vedou se řeči o sýčcích (kteří už v našich podmínkách prakticky nežijí) či výrech (ti jdou slyšet v noci na více než kilometr daleko).

Otevření nově opravené bývalé ředitelské vily v areálu hornického muzea Landek Park veřejnosti, čtvrtek 15. července 2021 v Ostravě-Petřkovicích.
OBRAZEM: Stoletá historická vila v Ostravě září novotou. Podívejte se dovnitř

Kalousů ušatých bychom si měli vážit

„Kalousi! To bylo hned jasné,“ říká ornitolog Otakar Závalský s tím, že lidé by si měli těchto chráněných i tuze užitečných živočichů ve svém okolí vážit. Co se zvukových projevů týče, někomu podle něj vadí auta, tramvaje či letadla, dalšímu pískání. Které prý v nejbližší době ustane napořád.

Sovičky z Dubiny si každopádně lidé chodí prohlížet, pokud k tomu tedy dostanou příležitost. „Vyruší je klidně i rozsvícené okno,“ tvrdí místní. Ti nejprve zaznamenávají jedno ještě částečně ochmýřené mládě, pak druhé. Nakonec se počet ustaluje na pěti, maximu pro řečený druh ptactva.

Letiště v Hati v česko – polském pohraničí hostilo osmý ročník akce s názvem Retro Chrchel, srazu milovníků malých motocyklů. Hať, 17. července 2021.
Fichtly a kozí dechy to rozjely. Krása na Retro Chrchelu v Hati na Hlučínsku

„Tihle jsou z opožděného zahnízdění, normálně už by měli létat ve volné přírodě,“ podotýká ornitolog. Situaci vysvětluje reakcí sov na potravní nabídku. Rodiče loví v přibližně kilometrovém revíru. Kam také co nevidět potomky vylákají, na okraji pole či lesa je dokrmí a nechají osamostatnit.

„A od pískání bude klid. Na rok, pokud si vyberou totožné místo ke zahnízdění,“ poznamenává Závalský. Kalousi jsou schopni z místa vylíhnutí se na konci léta rozptýlit do vzdálenosti devíti, na podzim skoro dvaceti a v zimním období až pětašedesáti kilometrů. Všemi světovými stranami.