Na Černé louce v Ostravě fungovala městská tržnice celá desetiletí. Nejprve v zastřešeném kruhovém „altánu“ s potřebným zázemím, poslední dva roky na plácku před hlavním výstavním pavilonem na dohled od Divadla Antonína Dvořáka. Kýčovité barevné klece odtud ale na konci minulého roku zmizely a s tržnicí už se na Černé louce nepočítá.

Obě zelinářům původně určené lokality dnes slouží jako parkoviště (byť před pavilonem A jen občasně při hojně navštěvovaných výstavách). O zeleninu, ovoce či květiny už tady nebyl zájem.

Vizualizace. Takto by měla lokalita vypadat přibližně za dva roky.Zdroj: Archiv Černé louky
Vizualizace. Takto by měla lokalita vypadat přibližně za 2 roky.

„Přesunutí tržnice mělo za cíl ji oživit, jenže to nevyšlo. Byla využívána asi jen z pěti až deseti procent, pak se tam začali stahovat bezdomovci,“ říká jednatel Černé louky Jan Šumbera, který vidí místo pro tržnici ještě více v centru města.

Fakultní nemocnice v Ostravě.
Překvapivý obrat ve FNO. Místo dalšího konkurzu kompromis

Na přelomu tisíciletí přitom v zastřešeném areálu nezůstalo jediné volné místo. Všechny kóje, a že jich tehdy bylo mnohem více, pěstitelé a trhovci obsadili. V posledních letech ale úpadek tržnice nabral rychlý spád. Vždyť ještě před pár lety, kdy už přitom měla tržnice své nejlepší časy dávno za sebou, její správkyně Drahomíra Holleinová ubezpečovala: „Měli bychom tu zůstat nejméně do roku 2020. Pak se uvidí.“

To nevyšlo. Nyní vedení Černé louky ve spolupráci s městem plánuje celou lokalitu zkulturnit. Za tramvajovou tratí se počítá s univerzitním a volnočasovým areálem, u výstavních pavilonů blíže k náměstí pak výhledově s dalšími projekty.

„Prostor před pavilonem A, dnes vesměs nezpevněné plochy kolem platanu a Vojanky, chceme proměnit v takový parčík a pěší zónu, aby lidé na Černé louce nechodili mezi auty,“ vysvětluje Šumbera vizi části proměny v novou Černou louku. Hotovo by mělo být do dvou let.

Tržnice v centru Ostravy, duben 2015Zdroj: Deník/Miroslav Kucej
Takto to vypadalo na tržnici v dubnu 2015…

Tržnice v centru Ostravy, květen 2013Zdroj: Deník/Pavel Sonnek
…a takto v květnu 2013 - více snímků z archivu Deníku najdete v přiložené fotogalerii.

NOVÁ TRŽNICE?

To ale neřeší problém tržnice, kterou by i v dnešní době mělo mít každé město, natož bezmála třísettisícové. Před pěti lety se plánovalo, že by se městská tržnice přesunula do Trojhalí Karolina, kde by mohla fungovat celoročně. Z toho ale sešlo a spousta Ostravanů dnes ani neví, co se v něm – vyjma festivalů a dalších nárazových akcí – děje.

Vizualizace. Takto by měla vypadat Černá louka a její okolí v Ostravě nejpozději do roku 2022.
Nejen univerzita. Co nového čeká Černou louku v Ostravě?

Roli městské tržnice, kterou mají nejen prestižní metropole v zahraničí, ale i sousední města v kraji, tak suplují jen sezonní farmářské trhy (u OC Futurum nebo několik stánků na Kuřím rynku, kde nyní obvod hledá nové nájemce). Na jejich návštěvnosti je vidět, že regionální a domácí produkty lidé stále vyhledávají a že by trvalá tržnice i dnes měla své využití. Jen musí mít důstojné zázemí, podmínky a organizaci.

„Estetické vyznění tržnice bylo dost problematické a v dnešní době si zaslouží jiné pojetí,“ souhlasí nový radní pro architekturu a veřejný prostor Lukáš Jansa z radnice Moravské Ostravy a Přívozu. „Snad se podaří co nejdříve najít náhradu vzhledově příjemnou pro dané místo i občany,“ věří radní.

Na jaké tituly vzpomínáte vy?
Ostravská knihovnice: Dětští čtenáři Shatterhanda ani hrdiny od Verna neznají
Papírové jízdenky v Ostravě k 1. lednu 2020 skončí.
Papírové jízdenky v Ostravě letos skončí. Co je nahradí?