VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL DENÍKU: Špína, nepořádek, smrad. Znáte nejhorší zastávku ve městě?

/FOTOGALERIE/ Cestující tam už řadu let čekají s utrpením. V nelidských podmínkách. Čas jim mnohdy „zpříjemňují“ jen alkoholem pořádně povzbuzení bezdomovci.

1.12.2017
SDÍLEJ:

ZASTÁVKA U SÝKOROVA MOSTU. Pro spoustu cestujících hororový zážitek. Svědčí o tom i fotografie poskytnuté zdejší obyvatelkou. Foto: Deník/Vendula Krajčíková

Frekventovanou zastávkou u mostu Miloše Sýkory na Sokolské třídě začínáme naše putování po strašidelných zastávkách MHD v Ostravě. Když se lidí čekajících na své spoje ptám, jak se zde cítí, až na pár výjimek se na mě dívají jako na blázna. Z očí jim jde vyčíst strohá myšlenka: „To vám to fakt musím říkat?“ Inu, musí.

Tak tedy: „Jezdím tady jen proto, že musím, jinak by mě zrovna tady nikdo nedostal,“ povídá starší pán, evidentně slušňák. „Hrůza, bordel, špína, nablito,“ nebere si servítky další žena a zastávku stručně charakterizuje. Chválu nebo jen pouhé smíření s tímto místem od cestujících téměř neuslyšíte.

Seriál Deníku Ostudy Ostravy - všechny díly najdete zde

A to někteří musejí přímo nad tímto „opičincem“ bydlet.

„Neumíte si představit, čím vším musíme denně procházet, když jdeme domů nebo ven. Potkani se nám prohánějí už i v domě a určitě i na uskladněných potravinách zdejšího bufetu,“ vysvětluje obyvatelka bytového domu nad zastávkou, jejíž jméno po dohodě nezveřejníme.

„Se začátkem zimy se nám před vchod zase začali stahovat bezdomovci a tělesnou potřebu vykonávají přímo před vchodem do domu,“ postěžovala si žena prosící o odstranění této ostravské ostudy.

My zde během čtvrtečního dopoledne žádné bezdomovce nepotkáváme, dva strážníky městské policie pátrající právě po této sortě obyvatel však ano.

„Zrovna včera jsme tady řešili případ bezdomovců, kteří se tu nalévali a obtěžovali okolí,“ přiznává jeden z nich s tím, že právě toto je největší problém lokality. „Setkáváme se tady s nimi na obchůzce ne každodenně, ale poměrně pravidelně. A někdy nás k nim musejí dokonce lidé i přivolat,“ vysvětluje strážník.

NEPLATIČI

Během necelé hodiny, kdy lokalitu „monitorujeme“, tudy projde i pár povykujících výrostků nebo zde postávají lidé, kteří se na první pohled nevěnují hygieně pravidelně. Chybět nemohou ani načerno jedoucí Romové. „Tento nešvar je na úseku poměrně běžný,“ vykládá revizor, který trojici neplatičů právě „vytáhl“ z trolejbusu.

„Nastoupili, poznali nás a s úsměvem hned natáhli ruce s občankami. Prostě se tu jednu zastávku potřebovali svézt a zahřát se,“ popisuje jejich příběh revizor, který k samotné zastávce dodává jen tolik, že zrovna důstojná nejen s ohledem na své umístění v centru města není. „To víte, padesát let na ni nikdo nesáhl. Rekonstrukci by to chtělo,“ říká bez okolků.

OBCHODNÍCI

Když už nastává chvíle klidu, vydávám se do zdejšího bistra ze dřeva zbité budky vklíněné do zdejšího podloubí. Kvůli zápachu z připalujícího se tuku jej proklíná dobrá polovina lidí.

Ta druhá tam nakupuje. Nehledě na zplodiny valící se z výfuků stojících a znovu se rozjíždějících aut i autobusů.

A to ještě, že je zrovna zima, jinak bychom zde narazili i na stánkaře s ovocem a zeleninou, který si běžně neváhá nad svým „zdravým“ sortimentem zapálit cigaretku. Mimochodem, věřili byste, že na polici ve zmíněném bistru je zatlačený kus hlíny? Ještě že prodejci jen strojově opakují: „já neumět šesky“.

K TÉMATU

Zastávka, kolem níž je potřeba chodit po špičkách
Jako většina zastávek mimo tramvajovou síť, i tato patří městskému obvodu. Na něj se ostatně obrátili už i někteří Ostravané, kterým vadí například nehygienicky vzhlížející bufet. „Místostarosta mi sdělil, že jde o nepovolenou stavbu, ale stavební úřad s tím přesto nic nedělá. Hygiena zase dala příkaz k zavření bufetu, ale funguje dál,“ uvedla žena, která nad ním bydlí.

Oficiálně ale všichni kolem této lokality chodí po špičkách. „Prostor podloubí u zastávky je v soukromých rukou,“ řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková s příslibem, že obvod vlastníka osloví a bude se snažit prostor zkulturnit. Na otázku, zda považuje prostor zastávky za odpovídající 21. století, ale neodpověděla.

Krajská hygienická stanice připustila nedostatky lokality. „Stánek s rychlým občerstvením kontrolujeme nejméně jednou ročně. V posledních letech byly dvakrát uloženy sankce, a to zejména kvůli nedostatečné provozní hygieně,“ sdělila Renata Brablcová, ředitelka odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Ostravě s tím, že stánek s ovocem a zeleninou dozoruje jiný inspekční úřad.

Ale zpět k lokalitě coby zejména zastávce. Nabízí se možnost jejího přemístění blíže Sýkorova mostu, kde ostatně stojí i protisměrná zastávka. O tom ale úřad neuvažuje. „Přesun se v nejbližší době neplánuje. Zastávka tam vznikla již historicky, zřejmě i kvůli výhodě jejího zastřešení,“ uvedla Jana Pondělíčková.

Karolina Rycková z Dopravního podniku Ostrava (DPO) jen doplnila, že obvod by takový krok musel projednat s policií, vlastníkem silnice i DPO.

Autor: Petr Jiříček

1.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: ZZ - Pracoviště: Lihovarská 1378/11, Ostrava Radvanice, - maximální zručnost i fyzická kondice, - zkušenost s prac. návyky, - možnost vyslání na prac. cestu v rámci firmy, Telefonicky: 9,00 - 15,00h.Osobně: středa 8,00 -11,00h na Serafinova 359/6, Ostrava Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz. Pracoviště: Lhr aktiv s.r.o., Michálkovická, č.p. 1942, 710 00 Ostrava 10. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 550 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17550 kč, mzda max. 18920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosím všechny zájemce, aby nezasílali životopisy e-mailem, ale seznámili se s podmínkami pro přihlášení do výběrového řízení, které jsou uvedeny na webových stránkách městského obvodu (www.moap.cz – sekce radnice – volná pracovní místa – aktuální nabídky volných pracovních míst)., , Jiné výhody: stravenky, příspěvek na PP nebo ŽP, příspěvek na rekreaci, rehabilitaci, sport, 25 dní dovolené, navíc 3 dny pracovního volna z rodinných nebo zdravotních důvodů.. Pracoviště: Statutární město ostrava - městský obvod moravská ostrava a přívoz, náměstí Dr. E. Beneše, č.p. 555, 702 00 Ostrava 2. Informace: Petra Hejsková, +420 599 442 825.

Výroba - Výroba Seřizovači 170 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač/ka a obsluha obráběcích CNC strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 170 kč, mzda max. 190 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CNC operátor v Ostravě - frézař/soustružník se zaměřením na řídící systém Heidenhain / Siemens Sinumeric - 3 osá horizontální a vertikální centra - znalost úpravy korekcí a práce s měřidly (mikrometr, posuvka, odpich). Materiály - ocel, nerez, tvrdokov, litina., Mzda 170 - 190Kč/hod. Práce na HPP - dlouhodobá spolupráce. Kontakt tel: 774 487 774 nebo email: koordinator@persomont.cz. Pracoviště: Persomont s.r.o., Ke Kamenině, č.p. 453, 711 00 Ostrava 11. Informace: Zdena Mihová, +420 774 487 774.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 17 680 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách Lektor/ka turečtiny a angličtiny. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava a blízké okolí (výuka jazyků převážně ve firmách/prosotorách našich klientů), Předem volat na č. 733 582 432 a domluvit si schůzku., , Požadavky:, Praxe ve výuce cizích jazyků min. 1 rok, znalost turečtiny - rodilý mluvčí, znalost angličtiny na úrovni C1 (bude otestováno v průběhu přijímacího pohovoru)., Náplň práce:, Výuka turečtiny a angličtiny převážně ve firemních kurzech (výuka probíha v prostorách našich klientů - firem v Ostravě a okolí) a veřejných kurzech (výuka v prostorách Escholy v Ostravě Porubě) v rozsahu 26 hodin./týdně.. Pracoviště: Eschola, v.o.s., Spartakovců, č.p. 6014, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lucie Murycová, +420 733 582 432.


Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Czech Raildays 2018 v Ostravě, 19. června 2018 v Ostravě. Nová  tramvaj Stadler nOVA.
2 24

Ostrava investuje do MHD miliardy, ve hře jsou i čínské tramvaje

Fotbalová sobota: SFC i Baník hrají na Opavsku. Hrozí střety fanoušků?

Baník v sobotu od 11 hodin hraje přípravný duel s Ružomberkem v Bolaticích. SFC pak od 15 hodin ve zhruba 15 kilometrů vzdáleném Oldřišově změří síly s Vítkovicemi.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT