VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL DENÍKU: Špína, nepořádek, smrad. Znáte nejhorší zastávku ve městě?

/FOTOGALERIE/ Cestující tam už řadu let čekají s utrpením. V nelidských podmínkách. Čas jim mnohdy „zpříjemňují“ jen alkoholem pořádně povzbuzení bezdomovci.

1.12.2017
SDÍLEJ:

ZASTÁVKA U SÝKOROVA MOSTU. Pro spoustu cestujících hororový zážitek. Svědčí o tom i fotografie poskytnuté zdejší obyvatelkou. Foto: Deník/Vendula Krajčíková

Frekventovanou zastávkou u mostu Miloše Sýkory na Sokolské třídě začínáme naše putování po strašidelných zastávkách MHD v Ostravě. Když se lidí čekajících na své spoje ptám, jak se zde cítí, až na pár výjimek se na mě dívají jako na blázna. Z očí jim jde vyčíst strohá myšlenka: „To vám to fakt musím říkat?“ Inu, musí.

Tak tedy: „Jezdím tady jen proto, že musím, jinak by mě zrovna tady nikdo nedostal,“ povídá starší pán, evidentně slušňák. „Hrůza, bordel, špína, nablito,“ nebere si servítky další žena a zastávku stručně charakterizuje. Chválu nebo jen pouhé smíření s tímto místem od cestujících téměř neuslyšíte.

Seriál Deníku Ostudy Ostravy - všechny díly najdete zde

A to někteří musejí přímo nad tímto „opičincem“ bydlet.

„Neumíte si představit, čím vším musíme denně procházet, když jdeme domů nebo ven. Potkani se nám prohánějí už i v domě a určitě i na uskladněných potravinách zdejšího bufetu,“ vysvětluje obyvatelka bytového domu nad zastávkou, jejíž jméno po dohodě nezveřejníme.

„Se začátkem zimy se nám před vchod zase začali stahovat bezdomovci a tělesnou potřebu vykonávají přímo před vchodem do domu,“ postěžovala si žena prosící o odstranění této ostravské ostudy.

My zde během čtvrtečního dopoledne žádné bezdomovce nepotkáváme, dva strážníky městské policie pátrající právě po této sortě obyvatel však ano.

„Zrovna včera jsme tady řešili případ bezdomovců, kteří se tu nalévali a obtěžovali okolí,“ přiznává jeden z nich s tím, že právě toto je největší problém lokality. „Setkáváme se tady s nimi na obchůzce ne každodenně, ale poměrně pravidelně. A někdy nás k nim musejí dokonce lidé i přivolat,“ vysvětluje strážník.

NEPLATIČI

Během necelé hodiny, kdy lokalitu „monitorujeme“, tudy projde i pár povykujících výrostků nebo zde postávají lidé, kteří se na první pohled nevěnují hygieně pravidelně. Chybět nemohou ani načerno jedoucí Romové. „Tento nešvar je na úseku poměrně běžný,“ vykládá revizor, který trojici neplatičů právě „vytáhl“ z trolejbusu.

„Nastoupili, poznali nás a s úsměvem hned natáhli ruce s občankami. Prostě se tu jednu zastávku potřebovali svézt a zahřát se,“ popisuje jejich příběh revizor, který k samotné zastávce dodává jen tolik, že zrovna důstojná nejen s ohledem na své umístění v centru města není. „To víte, padesát let na ni nikdo nesáhl. Rekonstrukci by to chtělo,“ říká bez okolků.

OBCHODNÍCI

Když už nastává chvíle klidu, vydávám se do zdejšího bistra ze dřeva zbité budky vklíněné do zdejšího podloubí. Kvůli zápachu z připalujícího se tuku jej proklíná dobrá polovina lidí.

Ta druhá tam nakupuje. Nehledě na zplodiny valící se z výfuků stojících a znovu se rozjíždějících aut i autobusů.

A to ještě, že je zrovna zima, jinak bychom zde narazili i na stánkaře s ovocem a zeleninou, který si běžně neváhá nad svým „zdravým“ sortimentem zapálit cigaretku. Mimochodem, věřili byste, že na polici ve zmíněném bistru je zatlačený kus hlíny? Ještě že prodejci jen strojově opakují: „já neumět šesky“.

K TÉMATU

Zastávka, kolem níž je potřeba chodit po špičkách
Jako většina zastávek mimo tramvajovou síť, i tato patří městskému obvodu. Na něj se ostatně obrátili už i někteří Ostravané, kterým vadí například nehygienicky vzhlížející bufet. „Místostarosta mi sdělil, že jde o nepovolenou stavbu, ale stavební úřad s tím přesto nic nedělá. Hygiena zase dala příkaz k zavření bufetu, ale funguje dál,“ uvedla žena, která nad ním bydlí.

Oficiálně ale všichni kolem této lokality chodí po špičkách. „Prostor podloubí u zastávky je v soukromých rukou,“ řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková s příslibem, že obvod vlastníka osloví a bude se snažit prostor zkulturnit. Na otázku, zda považuje prostor zastávky za odpovídající 21. století, ale neodpověděla.

Krajská hygienická stanice připustila nedostatky lokality. „Stánek s rychlým občerstvením kontrolujeme nejméně jednou ročně. V posledních letech byly dvakrát uloženy sankce, a to zejména kvůli nedostatečné provozní hygieně,“ sdělila Renata Brablcová, ředitelka odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Ostravě s tím, že stánek s ovocem a zeleninou dozoruje jiný inspekční úřad.

Ale zpět k lokalitě coby zejména zastávce. Nabízí se možnost jejího přemístění blíže Sýkorova mostu, kde ostatně stojí i protisměrná zastávka. O tom ale úřad neuvažuje. „Přesun se v nejbližší době neplánuje. Zastávka tam vznikla již historicky, zřejmě i kvůli výhodě jejího zastřešení,“ uvedla Jana Pondělíčková.

Karolina Rycková z Dopravního podniku Ostrava (DPO) jen doplnila, že obvod by takový krok musel projednat s policií, vlastníkem silnice i DPO.

Autor: Petr Jiříček

1.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vánoční hr pojednávající o Ježíšově narození.
4

Vánoční hru uvedli po 15 letech

Ilustrační snímek.

Udali oceláře – uhlí prý hromadí načerno, kraj už informoval ČIŽP

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku už patří polské společnosti Stalprodukt

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku mají od pátečního večera nového majitele. Je jím polská společnost Stalprodukt, polský výrobce ocelí s vysokou přidanou hodnotou.

Dobrovolník organizace ADRA dělá seniorům radost od dětství

S týdenním předstihem rozdá Jan Pokorný dárky beznohému invalidovi a napůl ochrnutému vysloužilému dělostřelci, kteří žijí v domově seniorů Zlaté slunce v Zábřehu.

Výtisk zůstává v zelené helmě, smaže vítkovický vousáč manko?

Hokejový obránce Vítkovic Jan Výtisk, který vynechal poslední tři extraligové zápasy kvůli zranění, zůstává neporazitelným vládcem Radegast indexu, zaměřujícím se především na bojovnost a obětavost. Zelenou helmu si udržel také v měsíci listopadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT