„Rodiče dětí s postižením se ocitají jako v ledové vodě, kde na ně číhá nejedna příšera, a musejí všemu čelit s odvahou a vytrvalostí. Od narození potomka jsou ve skutečně nelehké životní situaci namočeni až po uši,“ popisuje Kristina Mezníková ze SPRP Ostrava.

Tato nezisková organizace jen za loňský rok – zdarma – poskytuje služby takzvané rané péče v moravskoslezském regionu více než stovce rodin s dětmi se zrakovým či kombinovaným handicapem. „Dojížděli jsme za nimi i do těch nejzapadlejších vísek,“ upřesňuje Mezníková.

Pomohla i osmaosmdesátiletá paní

SPRP Ostrava tudíž na podporu své činnosti spouští kampaň pro dárce spojenou s výzvou namáčet se v co nejstudenější vodě. Ne nutně celý. Stačí třeba nohy do škopku – jako osmaosmdesátiletá paní Božena. „Vždy ráda pomohu dobré věci!“ vzkazuje nejstarší dárkyně.

João Assis Dos Santos původem z Angoly nicméně do zimní vody rovnou skáče. Stejně jako otužilci z Frýdku-Místku či „old skauti“ z Eskadry Ostrava. Daniel Kaucký si naopak dává na zahradě vanu plnou ledové tříště. Zapojuje se i herečka Tereza Cisovská, byť jen po kotníky. 

Asi nejsnadnější to má Juan Pedro Montés ze španělské Valencie posílající video, kde se svléká a vrhá do jižního Baleárského moře. Martina Jerakopulu v řeckých Athénách se koupat kvůli koronaviru a omezením nemůže, alespoň se smáčí se sklenkou vína doma na balkóně…

„A já se s naší paní ředitelkou Vladimírou Salvetovou namočila už několikrát. Je to dobré i na posílení imunity,“ říká Mezníková s tím, že jsou i lidé posílající jen peníze, anebo ředávající vzkaz „Nebuď srab a namoč se!!!“ dále. SPRP Ostrava díky tomu má už přes 122 tisíc korun.

Každé dvě tisícovky znamenají pro rodiny handicapovaných dětí odborné konzultace (logopeda, fyzioterapeuta, psychologa), tisíc stojí funkční diagnostika, pětistovku návštěva poradkyně doma… I proto zpoza závěsu v koupelně piští ve studené sprše třináctiletá Barunka!

SPRP Ostrava informuje o výzvě na webu na www.namocse.cz a pod odkazy #nebudsrab #namocse #ranapeceostrava.