Do situace se totiž zapojil ostravský radní Lukáš Semerák, který nařknul tehdejšího porubského starostu a současného hejtmana kraje Miroslava Nováka ze lživých výpadů vůči architektovi Dušanu Richtárovi.

Tento člověk je většinou stran zapojených do přípravy stavby označován za hlavního viníka průtahů. Dušan Richtár si totiž v devadesátých letech v těsné blízkosti připravované komunikace (v lokalitě mezi Vřesinskou smyčkou a areálem Skalka, pozn. red.) postavil rodinný dům. „V době, kdy žádal o stavební povolení, byl vydaný územní plán, který se stavbou prodloužené Rudné počítal. To znamená, že o její budoucí realizaci věděl. Přesto si však dům na tomto místě postavil," uvedla Romana Šimáčková z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Podle Miroslava Nováka architekt už tehdy veřejně prohlašoval, že dokud bude naživu, prodloužení Rudné se realizovat nebude. „Všichni si mohou dohledat zápisy z porubských zastupitelstev, na kterých to prohlašoval opakovaně. Žádný výrok z mé strany nebyl lživý," hájil se Miroslav Novák.

Podle něj Krajský úřad Moravskoslezského kraje nemá vůči architektovi žádné páky. „Investorem stavby je stát prostřednictvím. Krasjký úřad vydává pouze územní rozhodnutí. Pan Richtár navíc označil krajský úřad za podjatý," doplnil hejtman Novák.

Kromě něj ale radní pro dopravu Lukáš Semerák osočil z pochybení také Porubu. „Lukáš Semerák uvedl v souvislosti se stavbou prodloužené Rudné, že se Úřad městského obvodu Poruba opakovaně dopouštěl hrubých chyb. Proti tomuto nařčení se musíme rezolutně ohradit. Úřad postupoval ve všech řízeních souvisejících se stavbou prodloužené Rudné vždy striktně v mezích zákona a žádných chyb se nedopustil. Úřad městského obvodu Poruba tedy svou činností žádné zdržení dokončení stavby nezpůsobil," řekl tajemník Úřadu městského obvodu Poruba Aleš Novotný.

Na otázku, proč označil výroky Miroslava Nováka za lživé a v čem konkrétně chyboval obvod Poruba, Lukáš Semerák však neodpověděl. Spojit se nám s ním během včerejšího dne nepodařilo.