Mnohé jsou už sice v provozu a dávají lidem zapomenout na krušné měsíce v sevření koronaviru, ne tak posezení před nově zrekonstruovanou Restaurací Ostravar Maxmiliána Šimka přímo v historickém centru krajské metropole na Masarykově náměstí. Provozovatel netuší, zda posezení vůbec otevře, radnice mu vzkazuje, že to je jen a jen na něm. V čem je problém a jak se dobrat jeho řešení?

JAK TO VIDÍ PROVOZOVATEL?
Tahají mne za nos. Chci předzahrádku, a to je problém

„Tak vypadá postcovidová podpora živnostníků,“ míní ironicky podnikatel vlastnící rohový dům na jihovýchodním konci Masarykova náměstí v centru Ostravy. V tom je restaurace, která má po obnově a čeká na otevření (až to rozvolnění opatření proti čínské nákaze zase dovolí).

„Chci samozřejmě venkovní zahrádku a v tom je nějaký problém,“ vysvětluje Šimek s tím, že povinný souhlas z dopravní policie sice má, nicméně svolení od centrálního obvodu k pronájmu pozemku stále nikoliv. S radnicí Moravské Ostravy a Přívozu si nyní dokola mailuje o konkrétní podobě.

„Má vizualizace není podle jejich představ… ale žádné konkrétní poznatky o jejich představách nemám,“ pokračuje živnostník. Od úřadu dostává pouze snímky okolních předzahrádek na náměstí. Plus upozornění, že radní chtějí znát podobu posezení před jeho Restaurací Ostravar předem.

„Nelíbily se jim židle, chtěli u mě podobné, jako vedle v cukrárně,“ poznamenává Šimek. V komunikaci s radnicí tak přibývají návrhy rovněž na židle, hned čtyři modely, ratanové, s polstrováním i bez něj. Čas však běží a restauratér potřebuje zadat výrobu markýz s logy ostravského pivovaru.

„Tahají mne za nos, budu muset vyhovět, abych otevřel,“ nechává se slyšet podnikatel. Zpochybňuje i cenovou politiku při pronájmu obecního pozemku – je podle něj taková, že šestiměsíční provoz zahrádky vyjde prý až na půlku ceny malého kousku nemovitosti v téže části města.

„Ano, mám od obvodu dotaci na opravu fasády,“ přiznává vlastník činžáku na rohu Střelniční ulice a Masarykova náměstí. Chráněné kulturní památky, kdy řečený příspěvek sotva pokryje rekonstrukci „reprezentativního“ průčelí. Jeho vyplacení spouští i nevoli, jelikož Šimek je zastupitel za opozici…

JAK TO VIDÍ RADNICE?
Extra buřt nedostane! Kvalita musí být na úrovni

„Nedovolíme v centru ostudu.“ Asi tak by se dal nejlépe shrnout postoj radnice ve věci sportu s povolením předzahrádky Maxmiliána Šimka. „Objekt není reprezentativní. Několikrát mu byly zaslány k inspiraci předzahrádky z okolí, ale vůbec je nevzal v potaz. Nereflektoval, že vizuál a kvalita musejí být na úrovni,“ míní radní pro architekturu a veřejný prostor Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) Lukáš Jansa, podle něhož se radní shodli: „Tohle ne!“ Markýzy, židle, celkový koncept byl údajně špatně.

„Příšerné. Tohle byste si nedal ani na zahradu. Je to jak půlka stanu. Otřesné,“ soudí o zaslaném návrhu místostarostka MOaP Valentina Vaňková, která s provozovateli v obdobných záležitostech diskutuje. Další z místostarostů David Witosz vysvětluje, že jde o standardní postup. „Před rokem, rokem a půl jsme zavedli mechanismus – když někdo žádá o předzahrádku, ať nám dá vizualizaci. Město se tady o něco pokouší ve věci reklamního smogu a my chceme vidět, že na reprezentativní místa v centru nikdo nedává plastové low-cost židle,“ míní Witosz a zmiňuje i další „šunt“ vybavení. Přiznává, že s novými pravidly má hrstka podnikatelů problém, drtivá většina se ale bez řečí přizpůsobila.

Jakýmsi gestem vůči podnikatelům má v této nelehké době naopak být odpuštění poplatku za předzahrádku, stejně jako v minulém roce. A platí to prý pro všechny bez výjimky. „Místní poplatek za užívání veřejného prostranství se bude opět odpouštět od července až do konce roku. Za předzahrádky k podávání občerstvení mimo provozovnu se platit nebude! Chceme centrum nastartovat,“ míní Valentina Vaňková, podle níž radnice dává úlevu také těm, kteří mají zahrádky s dlouhodobým pronájmem.

„Jedna věc je ale poplatek za zábor, druhá za pronájem. Platí jej všichni a pro pana Šimka neexistuje extra buřt. Všem měříme stejně. A na centrálním náměstí jej holt nemůžete čekat za korunu,“ dodává Vaňková, která vybízí provozovatele, aby předložil adekvátní vizualizaci, a uspíšil tak otevření své předzahrádky.