Dalo by se říct, že zboží a suvenýry, na které už doma nemá místo, nabízí fanouškům. „Mám doma celý obřadní pokoj v barvách AC, nejlepší kousky z nové kolekce jdou vždy domů, zatím tam na ně mám ještě místo," směje se prodejce, který zprvu svůj obchod orientoval na fotbal a motosport.

KROK DO NEZNÁMA

„Začít s takto specifickým sortimentem je vždy těžké. V okolí tehdy podobná speciálka nebyla, proto jsem nevěděl, zda o zboží bude zájem. Navíc mě odradily smlouvy a horentní nájmy v obchodních centrech," říká Jan Filip.

Obchod se mu nakonec podařilo otevřít před třemi lety v Nádražní ulici v centru Ostravy, kde fanouškům nabízel oblečení a suvenýry předních evropských fotbalových klubů a z motosportu sortiment formule 1 a MotoGP. Brzy ale poznal, že zde obchodníkům pšenka příliš nekvete. „Chtěl jsem být v centru, což možná byla chyba. To ostravské dnes po postavení Nové Karoliny moc nevynáší. Po dvou letech jsem proto musel na kamennou prodejnu rezignovat a spokojit se s e-shopem na webu."

E-SHOP MU NESTAČIL

Svého snu se ale nevzdal. Nadále chtěl mít zboží které sám označuje za speciální na dosah a jeho zprostředkováním dělat radost dalším fanouškům. Proto se znovu odhodlal otevřít kamennou prodejnu. Poučen předešlou zkušeností však zvolil skromnější lokalitu a obchod otevřel naproti tramvajové zastávce Hulváky v ulici 28. října.

„Provoz e-shopu byl spíše zálibou než prací. Věděl jsem, že i v dnešní době zůstává základem kamenná prodejna, kde mají lidé možnost si zboží osahat, a která je podle mě také určitou zárukou kvality a jistoty z pohledu zákazníka. Sice jsem teď ve skromnější čtvercové prodejně, ale zato nanejvýš útulné. Už po pár týdnech jsem si k ní vytvořil blízký vztah," přiznává Jan Filip.

HOKEJOVÝ NÁROD

Coby dlouholetému fanouškovi také zámořského hokejového týmu Calgary Flames mu však v nabídce stále něco scházelo. Když proto letos na jaře novou prodejnu otevíral, přidal do sortimentu také nabídku zboží hokejové NHL.

„Upravil jsem proto také logo svého obchodu Fan-store, kde jsem přidal hokejku s pukem, ale tento krok se vyplatil. Zájem o hokejové zboží určitě není menší než o to ostatní, vždyť jsme údajně hokejový národ," říká fanoušek, který momentálně provozuje jediný obchod svého druhu na celé severní Moravě. Přiznává ovšem, že zatím je to spíše o výdrži než výnosu. „Tak už to bývá, když otevíráte novou prodejnu," uvědomuje si muž, který sám sebe označuje za sportovního maniaka.

„Brzy jsem si uvědomil, že Ronaldo ani Messi ze mě nebude, takže se ze mě stal jen televizní divák. Milovanému sportu jsem ale zůstal věrný a nakonec poznal, co doopravdy chci. A to je mít svůj vlastní speciální obchod pro fanoušky a dělat jim radost," uzavírá Jan Filip svůj příběh.