Jak u soudu zaznělo, viníkem havárie byl zhruba třísekundový mikrospánek jednoho z řidičů – čtyřiadvacetiletého Daniela Č.

Ten projel zastávkou a v přibližně dvacetikilometrové rychlosti narazil do před ním stojící soupravy čekající před křižovatkou. Daniel Č. tvrdí, že směnovému výpravčímu řekl o své únavě. Nadřízený ale tuto verzi u soudu odmítl.

Únava

„Byl jsem toho dne unavený. Už několik dnů jsem se kvůli děleným směnám, které mi i s ohledem na dojíždění nevyhovovaly, pořádně nevyspal,“ uvedl Daniel Č.

Srážka tramvají na křižovatce ulic 28. října a Nádražní (poblíž zastávky Elektra), 15. ledna 2021 v Ostravě.
V centru Ostravy se srazily tramvaje. Osm lidí se zranilo

Do práce toho dne přijel s hodinových předstihem. Důvodem bylo špatné spojení z Karvinska, kde bydlel. Zamířil do odpočívárny řidičů, kde usnul. Když ho kolegové probudili, šel za směnovým výpravčím. Podle svých slov mu řekl, že se necítí dobře a požádal o nasazení náhradního řidiče. Něco takového ale směnový výpravčí popřel.

Zkouška na alkohol

„Nepřišel na nástup. Omluvil se, že zaspal. Každý, kdo zaspí, musí být automaticky podroben zkoušce na alkohol. Je to vnitropodniková směrnice. Zkouška na alkohol byla negativní,“ uvedl směnový výpravčí, který opakovaně zdůraznil, že mu řidič o únavě nic neřekl.

V areálu Záchranné brigády Hasičského a záchranného sboru (HaZZ) vznikl dočasný nouzový tábor, který je připravený pro lidi z Ukrajiny, 28. února 2022 v Humenném.
PŘEHLEDNĚ: Válka na Ukrajině vyvolala klíčové otázky i pro Moravskoslezský kraj

„Kdyby řekl, že je unavený a necítí se, poslal bych ho domů. Jeho místo být zaujal záložní řidič. Nedošlo by k ohrožení provozovaných linek,“ dodal směnový výpravčí.

Trest

Daniel Č. připustil, že udělal chybu. „Byla to moje chyba. Měl jsem mu nejen oznámit, že se necítím dobře, ale měl jsem odejít. Neměl jsem nastoupit na tramvaj,“ řekl Daniel Č., který u soudu využil institutu prohlášení viny.

„Tu nehodu jsem kvůli svému mikrospánku zavinil já. O tom není pochyb," prohlásil. Senát již proto nemusel provádět dokazování.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, 23. února 2022 v Ostravě.
Vondrák: Babiš by byl vstřícnější prezident než Zeman. Chci ANO posunout doprava

Daniel Č. nakonec odešel s podmíněným třicetiměsíčním trestem, který mu byl odložen na tříletou zkušební lhůtu.

Za obecné ohrožení mohl dostat dva až osm let. Soud mu také uložil peněžitý trest ve výši pětadvacet tisíc korun. Další sankcí je zákaz řízení drážních vozidel na dvaadvacet měsíců.

Možná, ale…

Jak soud konstatoval, nelze vyloučit, že obžalovaný o svých problémech s únavou s nadřízenými skutečně hovořil.

Radim Lapšanský.
Kauza ekoteroristů z MS kraje aneb kolik stojí obstrukce důležitých staveb?

„Měl ale možnost, neřkuli povinnost, na takovou směnu nenastoupit. Vina je proto jednoznačně na straně obžalovaného,“ konstatoval předseda senátu. Verdikt zatím není pravomocný, Daniel Č. i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření.

Ochranka

Daniel Č. již u ostravského dopravního podniku nepracuje. Nyní žije v Praze, kde jednal o nástupu k pražskému dopravnímu podniku, a to jako řidič tramvaje.

Městská hromadná doprava v Ostravě, ilustrační foto.
MHD pro seniory nad 65 zdarma a jen na občanku? Ostrava se neshodla

To ale s ohledem na právě uložený zákaz řízení kolejových vozidel nebude možné. Daniel Č. s tím víceméně počítal a připravil si záložní řešení. Od března nastupuje k bezpečnostní firmě. Bude hlídat ruskou ambasádu v Praze.