Srazy, z nichž ten vůbec první proběhl v roce 1988, se konají co tři roky a přípravy trvají tři čtvrtě roku. Zřejmě nejvíce účastníků dorazilo v roce 2003 do tehdejšího hotelu Atom, a to přes 350.

S přípravami manželům Dudkovým pomáhá řada lidí, ti mladší s rozesíláním e-mailové korespondence, další s aktualizací adres. Mnohé pozvánky jdou ale stále klasickou poštovní cestou. Významní rodáci navíc k Vánocům, Velikonocům a narozením dostávají klasická blahopřání.

Bývalá radnice z třicátých let minulého století bude po opravě sloužit jako administrativně-technické zázemí pro příspěvkovou organizaci Sociální služby Slezská Ostrava.
Brodský, Fiala i Rottrová. Rodiště slavných, kdysi výstavní čtvrť Ostravy, ožívá
Hrušov. Riegrova ulice, kde se v severozápadní části čtvrti soustředili obyvatelé, jinde už místo k bydlení není.
Hrušov: Vzpomínky jsou mnohdy lepší než dnešní smutná realita!

Mezi adresáty patřil i hrušovský rodák herec Karel Fiala alias Limonádový Joe. „Když vloni zemřel, dostali jsme od rodiny parte. My jsme mu minimálně třikrát ročně psali,“ vzpomínala Zdeňka Dudková.

MARUŠKA

Rodačka z Hrušova Marie Rottrová na trávníku Bazalů při exhibici umělců.Rodačka z Hrušova Marie Rottrová na trávníku Bazalů při exhibici umělců.Zdroj: Deník

Zřejmě nejslavnější žijící rodačkou je zpěvačka Marie Rottrová. „Samozřejmě ji zveme každým rokem, posíláme jí i blahopřání. Dokud žila její maminka, tak s ní jezdila na srazy. Když se odstěhovala do Prahy, tak už to bylo horší. Naposledy tu byla v roce 2009. V roce 2018 napsala, že přijede i s manželem. Pak ale od ní přišel lístek, že má vystoupení na Slovenku. Určitě jí napíšeme na narozeniny a Vánoce,“ uvedla Zdeňka Dudková.

Jak dodal její manžel, Marie Rottrová se narodila ve stejném roce jako on, přesto mají v rodném listě rozdílné údaje. „Já jsem se ještě narodil v městysu Hrušov, který byl ale v červenci 1941 připojen k Ostravě. Maruška je listopadová, takže se již narodila v Ostravě-Hrušově,“ uvedl s úsměvem Zdeněk Dudek.

Kanada, Austrálie

Na srazy zejména v dřívějších letech přijížděli i rodáci z daleké ciziny. „V roce 2003 tu byl dokonce pán Galíček až z Austrálie. Jezdili i manželé Šejnohovi z Kanady. Stále nám píší, ale už nejezdí. Pan Šejnoha je ročník 1927. Mnozí rodáci jsou již ve věku, kdy si na delší cestování netroufají,“ řekla Zdeňka Dudková a dodala: „Na srazech se bavíme o všem možném, vzpomínáme na starý Hrušov, kde bylo skoro všechno. Koupaliště, doktoři, školy, pošta, spořitelna, náměstí, kino i obchod Baťa. Pak se to hodně změnilo, k horšímu. Snad to teď bude jen lepší a lepší.“

Setkání rodáků z Hrušova.
Ohrožená skupina Ostravanů aneb Jsou na vymření, ale stále aktivní!
Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.
Starosta Vereš: Věřím, že se Hrušov brzy stane místem příjemného bydlení

Zatím poslední sraz rodáků se konal v roce 2018 - VÍCE ZDE. V roce 2021 se kvůli koronavirové pandemii neuskutečnil. Manželé Dudkovi věří, že se ho podaří zorganizovat příští rok.

„A ještě máme jednu prosbu. Nepište o nás, prosím, jako o Hrušovanech. Na to jsme alergičtí. My jsme Hrušováci. Jsme totiž z Hrušova, ne z Hrušovan. Víte, co se nám stalo? Máme knížku o Marii Rottrové a spisovatelka napsala, že Marie Rottrová dělala ve spořitelně v Ostravě-Hrušovanech,“ uzavřeli manželé Dudkovi své vzpomínkové vyprávění pro Deník.