Ostravsko a vojenská invaze v roce 1968 

Jako hlavní důvod pro invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jsou označovány vnitropolitické změny v Československu: snaha o politickou pluralitu, zrušení vedoucí úlohy KSČ, demokratizace, svoboda projevu. Pravda ale je, že závažnější důvod byl geopolitický: československé vedení nechtělo na své území přijmout sovětské vojenské jednotky vyzbrojené atomovými zbraněmi. Velitelsko-štábní cvičení v roce 1967 na našem území tuto invazi připravovalo.

Už v polovině července roku 1968 předsednictvo Krajského výboru KSČ v Ostravě jednalo o faktu, že na česko-polských hranicích se hromadí sovětská a polská vojska. Jiní o invazi věděli s jistotou, například tajemník městského výboru KSČ Vladimír Brovják. Ten se v Českém Těšíně setkal se sovětskými zpravodajci několikrát. Tajemník krajského výboru KSČ Leopold Kovalčík předal generálu Grigoriji P. Jaškinovi seznam kontrarevolucionářů v Ostravě, Opavě, Karviné a ve Frýdku-Místku. Náčelník StB severomoravského kraje Jaroslav Hrbáček odjel do Polska a veliteli „železné divize“ generálu Jaškinovi nabídl pomoc. Když tedy jeho divize vyrazily, na čelních tancích seděli čeští spolehliví estébáci a kolony naváděli k největším ostravským průmyslovým podnikům, ke stranickým a správním úřadům, k nádražím, elektrárnám, spojovacím ústřednám, letišti v Mošnově a budovám rozhlasu a televize. S pomocí zrádců byl „vstup vojsk Varšavské smlouvy“ do Ostravy dokonalý a rychlý.

Pak nastala akce msty. V Ostravě byla takzvaná normalizace z celého Československa nejtvrdší. Svá místa muselo opustit 69 procent učitelů, 44 procent technicko-hospodářských pracovníků v továrnách, 41 procent lékařů, 40 procent kulturních pracovníků a 76 procent novinářů.

21. srpen 1968. Půl milionu okupantů, 137 mrtvých ČechůČeskoslovenská reforma socialismu se Sovětskému svazu od začátku nelíbila. Navíc, když u moci v Moskvě byli opět zastánci tvrdých otěží v čele s Leonidem Brežněvem. Vývoj v Československu byl označen za kontrarevoluci, kterou bylo třeba potlačit silou. V noci z 20. na 21. srpna tak hranice země překročila půlmilionová vojska většiny zemí Varšavské smlouvy a postupně obsadila stát. Životem okupaci zaplatilo 137 Čechů. Co se roky budovalo, skončilo během několika týdnů. Poslední tečkou za takzvaným pražským jarem se stal pohřeb Jana Palacha, jenž se upálil především kvůli rezignaci, s níž se Čechoslováci k celému vývoji postavili. (šul)

TIPY NA DALŠÍ AKCE

3. SRPNA - Ostrava v plamenech 2018 Dolní oblast Vítkovice

3. a 4. SRPNA - Ladná Čeladná v areálu čeladenské základní školy

7. SRPNA - Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2018

11. SRPNA - Mezinárodní den slonů v zoo Ostrava

11. a 12. SRPNA - Vavřinecké hody Leskovec nad Moravicí okres Bruntál

17. SRPNA - Cíl pošty Pony Expres ze směru Slovensko a Polsko a start ve směru Holandsko a Německo, Stanice Pony Expresu č. 21, Suchdol nad Odrou-Kletné okres Nový Jičín

17. a 18. SRPNA - Moravské hrady 2018 největší hudební festival, který se během roku na Opavsku koná, účast tisíců lidí z celého kraje i jiných částí okresu

17. a 19. SRPNA - Memoriál Jiřího Rašky ve skoku na lyžích (Frenštát pod Radhoštěm).

18. SRPNA - Hlučínský noční běh na 9 km

21. SRPNA - 50 let od vpádu vojsk varšavské smlouvy 21. srpna 1968 okres Bruntál

24. a 25. SRPNA - Oslavy 130 let SDH Slatina okres Nový Jičín

25. a 26. SRPNA - Závody dračích lodí na Slezské Hartě, Leskovec nad Moravicí okres Bruntál

30. SRPNA - Běh pro lemury v Zoo Ostrava

31. SRPNA až 2. ZÁŘÍ - Hlučínský krmáš a III. ročník festivalu ohňostrojů v Hlučíně na jezeře

31. SRPNA až 2. ZÁŘÍ - extrémní běžecký závod Beskydská sedmička

31. SRPNA až 2. ZÁŘÍ - Adidas Continental Beskydská sedmička, Frenštát pod Radhoštěm okres Nový Jičín

SRPEN - Kravařský odpust (největší odpustová akce na Opavsku, které se v Kravařích každoročně zúčastňují tisíce lidí především z Prajzské)

SRPEN - Dožínky ve Slezských Rudolticích okres Bruntál

SRPEN - Parním vlakem na strašidelnou prohlídku zámku ve Slezských Rudolticích okres Bruntál

SRPEN - Šenovský škrpál oslavy 25 let osamostatnění, Šenov u Nového Jičína okres Nový Jičín

KONEC SRPNA - pingpongový Memoriál Milana Hrachového (hala Edimex, Frýdlant n. O.)

KONEC SRPNA - hokejový turnaj Steel Cup (Werk Arena, Třinec)