Nejsou dostatečně rychlí ani obratní letci, a tak si museli osvojit jinou taktiku. Když jsou čmeláci zemní napadeni, mají velmi dramatickou ale účinnou reakci. Jednodušše spadnou na zem a útočící sršně vezmou s sebou.

Ti pak uvolní sevření nebo poskytnou napadenému možnost zvednout žihadlo a zaútočit nazpátek.

Za novým výzkumem stojí Thomas O'Shea-Wheller z Institutu pro životní prostředí a udržitelnost v Cornwallu. Myšlenka na novou studii ho napadla, když společně s kolegy pozoroval čmeláky při terénních pracích ve Španělsku.

„Ve chvíli, kdy se sršeň chytí oběti nebo se s ní ve vzduchu střetne, čmelák spadne jako cihla přímo na zem. Tohle jsme opravdu nečekali. Sršně jsou dost vytrvalé, ale ta akce s nárazem je donutí pustit se,“ citoval anglického vědce list The Guardian. Při všech 120 pozorováních vědeckého týmu čmeláci útočníka odrazili.

Vědec posléze dodal, že když se sršňím přece jen podaří se udržet, čmelák se otočí na záda, začne se s ním přetahovat a nasadí žihadlo. Pro sršně je to příliš velká námaha, a tak se kořisti pustí a snaží se chytit něco jiného.

Čmeláci zemní hnízdí pod zemí, je tedy podle odborníků možné, že se při obraně cítí na zemi jistěji.

Oproti tomu včely medonosné takové efektivní techniky nemají. Když je napadnou agresivní asijské sršně, přetahují se s nimi ve vzduchu a útočník jim většinou ukousne hlavu a hmyz zpracuje.

Sršně se zaměřují na včelí úly:

| Video: Youtube

„U včel medonosných sršně provádějí takzvaný hawking. Vznášejí se mimo včelí hnízdo a útočí na vracející se dělnice, když prolétají kolem,“ uvedl podle portálu univerzity vědec. 

Vytrvalé a agresivní sršně 

Odborníci vedle zjištění ve studii publikované v časopise Communications Biology zveřejnili i nepříjemné zprávy. Podle nich se zdá, že sršni mají i přes účinnou taktiku čmeláků negativní vliv na úspěšnost jejich kolonií.

„Ačkoli útoky, kterých jsme byli svědky u vchodů do kolonií, byly neúspěšné, čmeláci jsou častou potravou asijských sršňí a je známo, že je loví i jinde,“ uvedl O'Shea-Wheller.

Obrana proti útokům sršňí je rovněž podle expertů energeticky nákladná. Když jich moc, může to být pro hmyz při shánění potravy velký problém. Anglický vědec dodal, že i když sršně často při svých útocích selžou, můžou být díky své vytrvalosti a zdatnosti jejich nálety přece jen účinné.

Agresivní sršně asijské, které se zaměřují na lov včel, se až donedávna v Česku nevyskytovaly. Poprvé zde jejich výskyt odborníci oznámili 6. října, a to na jednom místě v Plzni. Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky vysvětlil, že je důležité zajistit, aby se invazivní druh nešířil. Pro člověka není její bodnutí nebezpečnější než od běžné sršně obecné. Problémem je její agresivita a fakt, že dokáže člověka pronásledovat i na delší vzdálenosti.