Ošetřovna je na stadionu umístěna zhruba 20 metrů od ledové plochy. FN Ostrava ji vybavila počítačem se vzdáleným přístupem k nemocničnímu informačnímu systému, resuscitačním stolkem, vyšetřovacím stolem pro radiologického asistenta a také C-ramenem. „O tento přístroj je velký zájem, protože umí vyšetřovat stabilitu jak zápěstí, tak ruky i kolena. Je o to velká poptávka ze strany týmových lékařů,“ popisuje MUDr. Jiří Demel, Ph.D. z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, který řídí a organizuje zdravotní péči pro ostravskou část turnaje.

Zdravotníci fakultní nemocnice vytvořili v multifunkční hale, která sousedí se stadionem, i záložní ambulanci, jejíž součástí je stomatochirurgické křeslo k ošetření zubních zranění a poranění dutiny ústní. Do vybavení ambulance patří i ultrasonograf a malá základní laboratoř. „Nejvíce se používá ke stanovení CRP. A to pro rozlišení, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, což je důležité pro indikaci antibiotik. Díky tomu s odebranými vzorky nemusíme jezdit do nemocnice,“ vysvětluje doktor Demel.

Utkání Slovenska (v bílém) s Lotyšskem na MS v hokeji 2024 v Ostravě.
Slováci řeší cestu do čtvrtfinále i podmínky v Ostravě: Hrozné, nejsme roboti

Hráčům, členům realizačních týmů a pořadatelům je na ošetřovně při trénincích a zápasech během jednoho hracího dne připraveno pomoci celkem jedenáct zdravotníků. Mezinárodní hokejová federace IIHF takový počet stanovila pro případy, kdy dojde ke dvěma úrazům zároveň. „K dispozici jsou lékaři pro chirurgické obory, a pak pro obory urgentní medicíny. Dále lékař, který je schopný udělat ultrazvuk a popsat rentgen, radiologický asistent a samozřejmě máme i sestřičku,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Měrka z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, který koordinuje činnosti zdravotníků na ošetřovně.

Ošetřovna na MS v hokeji v Ostravě.Ošetřovna na MS v hokeji v Ostravě.Zdroj: se svolením FN Ostrava

Zdravotnický tým FN Ostrava je v permanentním spojení s organizátory šampionátu a týmovými lékaři jednotlivých mužstev. Plní jejich požadavky na poskytnutí léků, doporučuje postup léčby a v některých případech zařizuje i přepravu pacientů do fakultní nemocnice kvůli speciálnímu vyšetření. „Nejsložitějším případem zatím byla dehydratace jednoho z hráčů, který byl opravdu v utkání hodně vytížený. Už během zápasu jsem pozoroval, že bude potřebovat nějakou péči.

Šéf hokejového svazu Alois Hadamczik při diskusi s fanoušky v Ostravě.
MS v Ostravě útočí na vlastní rekord. V hledišti Hadamczik i prezident mistra

Týmový lékař měl za to, že to zvládne všechno sám, ale bohužel to tak nakonec nebylo. Se záchrannou službou jsme potom v noci museli řešit transport z hotelu do nemocnice na rehydrataci pomocí infuze,“ uvádí doktor Demel.

Za jeden den ošetří zdravotníci fakultní nemocnice v průměru 5 lidí. „Je to ale nárazové. Někdy stejný počet ošetříme třeba za půl hodiny. Velkou výhodou je, že v ošetřovně máme televizi, která snímá téměř nezpožděný obraz z utkání. Při zranění tak detailně vidíme, k čemu došlo a během tří minut se připravíme na to, co se bude dít. Rychle se tak dokážeme uvést do stavu pohotovosti. Když je zraněný hráč, tak opravdu nastává velký šrumec,“ uzavírá doktor Demel.