VYZKOUŠELI JSME

Na trasu přes kulturní, industriální a přírodní památky Ostravy se ve čtvrtek ráno vydali účastníci Štafety 2015. Za dva dny zvládnou běh přes všech třiadvacet městských obvodů o celkové délce přes sto dvacet kilometrů.

Start byl naplánován na osmou hodinu ranní u Městského stadionu Vítkovice u sochy Emily Zátopka. Druhá etapa štafety, jejíž úseky mají symbolických 2015 metrů, vedla fascinujícím areálem Dolní oblasti Vítkovic.

Připojuji se ke skupince před bránou do areálu, který nyní prochází velkou proměnou. Míjíme bývalý plynojem, ve kterém by měly brzy vzniknout galerie, kavárna či sál pro patnáct set lidí.

„Je to zajímavé běžet tímto místem, kam se člověk jen tak nepodívá. Osobně považuji zdejší vysoké pece za nejzajímavější ostravskou památku,“ přiznává mi jeden ze zhruba třiceti běžců, kteří se této etapy účastní.

Proběhnout Dolní oblast nám trvá asi pět minut. Je to opravdu netradiční zážitek. Pak celá skupinka zamíří k podchodu pod ulici Místeckou a dál směřuje k ulici na Jízdárně a po ní směrem ke krajskému úřadu. Během klusu zpovídám Jaromíra Horáka, jednoho z organizátorů akce, který běží v čele se štafetovým kolíkem s logem Ostrava 2015.

„Myšlenka se zrodila z dálkových běhů, které jsou v Ostravě už tradiční. Touto akcí jsme chtěli podpořit kandidaturu Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury. Trasa přes všechny obvody by měla pětasedmdesát kilometrů, tím, že se ale běží i přes průmyslové památky, zoo či muzeum, tak se vyšplhala na celkových stopětadvacet kilometrů,“ vysvětluje Horák.

V ulici Na Jízdárně zastavují policisté kvůli běžcům dopravu. Lidé v oknech některých domů na účastníky povzbudivě pokřikují. U krajského úřadu pro mě běh končí. Mnozí, převážně mladí studenti, pokračují nadšeně ještě dál směrem do Mariánských Hor.

„Bylo by fajn, kdyby byla Ostrava hlavní město kultury. Pozvedlo by to její renomé ve světě. Osobně sice tíhnu hlavně ke sportu, ale i kulturní akce mám moc ráda a je jich tady zajímavých určitě dost,“ zdůvodňuje svou účast ve štafetě Eliška Mikolášová, studentka Sportovního gymnázia v Ostravě-Zábřehu.

První den běhu skončil ve čtvrtek odpoledne na Hlavní třídě v Porubě, kde byl nachystán doprovodný program s trhy, cimbálovkou či koštem vína. Ze stejného místa běžci vystartují v pátek ráno. Poběží mimo jiné přes Hornické muzeum v Petřkovicích, zoo, Důl Michal nebo Slezskoostrav­ský hrad.

Konec štafety je plánován na sedmnáctou hodinu na Masarykově náměstí v centru Ostravy. I zde bude přichystán doprovodný program s hudebními či divadelními vystoupeními. Od 22 hodin začne After party ve Staré Aréně s živou hudbou.

Všechny články k ostravské kandidatuře ČTĚTE ZDE!