„Čekali jsme, že ještě ve středu a čtvrtek bude otevřeno. Ale končili jsme dříve, aby se vnitřek stihl vyklidit. Pivní tanky jsou pryč a klíče jsme předali majiteli. Ten tvrdí, že má nové zájemce o pronájem, ale myslím, že za ty peníze to zůstane prázdné,“ uvedla za personál Ivana Hadašová s tím, že uvnitř se už vyměřují okna a chystá celková rekonstrukce.

Morava měla od společnosti Residomo nájemní smlouvu pouze do dneška. Po více než půlstoletí tedy skončil podnik, který k Porubě patřil podobně jako kruhový objezd (rondel), u něhož se nacházel. „Poslední den bylo narváno tak, jako nikdy. Tankové pivo už došlo, přiobjednali jsme sudové. Vypilo se všechno, štamgasti se smutně loučili…“ upřesnila Hadašová.

A právě kamarádi scházející se pravidelně v Moravě usilovali o to, aby tato „základna“ či „klubovna“ zůstala zachována. „No, nevyšlo! Nepomohla ani petice. Svým způsobem to rozprášilo i partu, která se tady setkávala nejenom kvůli pivu. Navzájem jsme si pomáhali, jeden druhému sháněl, co kdo potřeboval. Kdoví, jestli se dáme do kupy?“ popisovali štamgasti.

V původních prostorách Moravy sotva! Byť vlastník domu už začal hledat nového nájemce.

„Naše stanovisko jsme nezměnili. Pivnice skončila. Chceme, aby v těchto prostorách působila kavárna nebo podobný podnik, který nabídne příjemné a hlavně čisté posezení a bude tak vyhovovat celkové koncepci Dukly,“ vysvětlovala Kateřina Piechowicz, mluvčí Residoma.

Od úterka se také rozeběhla rekonstrukce pasáže Dukla. „Čistí se zdi, demolují výkladní skříně. V dubnu se v průchodu vytrhá asfalt a nahradí dlažbou, bude zahájena úprava výloh, světlíků a v další fázi pak osvětlení,“ sdělil Martin Otipka z radnice Poruby. Ta řešila petici za zachování pivnice Morava a vyhodnotila, že v „dané věci není oprávněna rozhodovat“.

Oživovat se začne i prostor před bývalou restaurací kde původní plány předpokládaly dětský koutek, čemuž se štamgasti vysmívali kvůli těsné blízkosti silnice. „Toto místo nebude určeno k dětským hrám, nýbrž k posezení, konání vernisáží a výstav. Vytvoříme zde pobytovou terasu, kterou necháme vybavit atypickým mobiliářem,“ prozradil Otipka plán obvodu.