Obecní pozemky docházejí, další rozvoj obce bude složitý. Uznejte však, že jediná školní tělocvična o rozměrech 7 krát 14 metrů pro více než 500 dětí je žalostná. Zvláště, když se v ní podle hygienických norem může pohybovat nanejvýš 15 dětí současně. Stará Bělá řekla ‚dost‘ a postaví tělocvičnu novou.

„Základní škola i s tělocvičnou pochází z šedesátých let, takže je to náš dlouhodobý sen. Letos už jsme zahájili projekční práce,“ říká starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček. Tělocvična však bude stát kolem 50 milionů korun, což si městský obvod dobře uvědomuje.

„Čeká nás hotové martyrium při shánění finančních prostředků. Město má sice podle strategického plánu rozvoje sportu v úmyslu stavět pět hal, ale je otázka, jestli tam bude zařazena i ta naše,“ krčí rameny starosta. A tak v duchu apeluje i na případné státní dotace.

„Škola novou tělocvičnu bezpodmínečně potřebuje. Vždy máme plnou kapacitu, navštěvují nás i děti z okolí.“

Školní tělocvičnu o rozměrech 7 krát 14 metrů nahradí modernější a větší hala.
Školní tělocvičnu o rozměrech 7 krát 14 metrů nahradí modernější a větší hala. Foto: Deník/Petr Jiříček

Lépe se budou mít i senioři, konkrétně ti, kteří jsou ubytováni ve zdejším domově seniorů. Donedávna byly byty ve dvoupodlažním domě pouze se společným sociálním vybavením. V lednu byla dokončena rekonstrukce, která to změnila. Každá z nových garsonek má teď toalety a koupelny vlastní.

Devět nových bytů

Dalším krokem teď bude přístavba celého jednoho podkrovního podlaží. „Vznikne tak dalších devět bytů – osm garsonek a jeden byt 2+kk. Měl by se tak zvýšit komfort pro seniory,“ říká Krejčíček, podle něhož se v rozpočtu počítá s náklady přes 16 milionů korun.

Investice se však obci vyplatí, už nyní má řadu zájemců o ubytování, které však nemá kam umístit. Přístavba to změní. Byty by měly být obsazené ještě před svým otevřením.
Kdy to bude, zatím není zcela jasné. Stará Bělá by ráda měla přístavbu hotovou do konce roku, avšak to opět za předpokladu, že finančně vypomůže město.

„V opačném případě bychom dokončení museli pozdržet, protože máme finance asi na tři pětiny stavby. Přístavbu bychom museli dokončit až z vlastních finančních prostředků v příštím roce,“ informuje starosta zájemce o bydlení.