K mání jsou jízdní kola, lyže, keramika, obrazy, sklo, hodiny, skříně, kytary, koloběžky, golfové vybavení, malé i velké gramofonové desky, knihy, zrcadla, hračky, nádobí, akvária a mnoho dalšího.

Vyklízení bezdomovecké kolonie poblíž Bohumínské ulice, 9. listopadu 2021 v Ostravě.
Na stole desítky injekčních stříkaček, tak končí bezdomovecké kolonie v Ostravě

Jednoduše řečeno, jde o předměty, které někdo jako nepotřebné odložil ve sběrných dvorech. Pracovníci OZO je připraví a nabídnou za symbolickou cenu. Do ostravského Reuse centra, které je společně s podobným střediskem ve Vídni jedinečné v celé Evropě, si už našli cestu zákazníci z Polska i vzdálených míst celé České republiky. Po vzoru Ostravy nyní podobná centra vznikají i v dalších městech.

Klavír z roku 1900 

Na „vyhozené“ věci se chodí dívat i profesionálové z řad majitelů bazarů, kteří zde občas najdou i vzácné kousky. Ty si odnesou a poté je za mnohonásobně vyšší cenu nabízejí ve svých obchodech.

Reuse centrum Ostrava.
Dílnu Reuse centra Ostrava využívají i klienti Čtyřlístku

Zřejmě nejcennějším, ovšem neprodejným exponátem, je klavír vyrobený v roce 1900 firmou, jež hudební nástroje dodávala až na císařský dvůr. Žena částečně nefunkční klavír zdědila po prapředcích. A nyní se ho chtěla zbavit. Se zástupci OZO se dohodla na umístění v Reuse centru, kde se u něj fotí řada příchozích.

Krásné

„Chodím tu poměrně často. Sama i s kamarádkou. Moc se mi tu líbí, jsou tu opravdu krásné věci. Prostředí je příjemné, čisté, některé nabízené věci vypadají jako nové. Je vidět, že se tady o ně starají. Prostě úžasné. Vždy tu něco objevím. Je to lepší než na bleších trzích, kde je úroveň čistoty úplně jinde,“ řekla ve čtvrtek Deníku Hana Borisová z Ostravy, která centrem nadšeně procházela.

Na zeleň

Reuse centrum provozuje odpadová společnost OZO Ostrava za podpory města. Výtěžek z prodeje předmětů je určen na výsadbu zeleně ve městě. Za uplynulý rok se podařilo vybrat 831 tisíc korun. „Velmi mile nás to překvapilo. Původně jsme počítali s částkou 100 až 200 tisíc korun,“ uvedl jednatel OZO Ostrava Karel Belda.

Ilustrační foto.
Pár z Ostravska kšeftoval s léky. Vydělal miliony, teď oba čekají roky žaláře

Podle náměstkyně ostravského primátora Kateřiny Šebestové bylo původním cílem projektu snížení objemu odpadu. To se podařilo, navíc se ukázalo, že Reuse centrum může plnit i další funkce. Již nyní má do konce roku naplánováno řadu akcí zaměřených na ekologii. Centrum mimo jiné úzce spolupracuje s ostravským centrem pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek.