„Viděl jsem v televizi, že se pořádá sbírka starých autolékárniček. Posbírali jsme je ze všech služebních aut ve firmě, kde pracuji. Kolegové donesli i ty, co jim zůstaly doma,“ řekl Staufčík a dodal: „Lékárničky už nám nejsou k ničemu a je fajn, že mohou posloužit dobré věci.“

Podle vedoucí ADRA Ostrava Dagmar Hoferkové je mezi sesbíranými lékárničkami i řada kusů starých dvacet i více let. „Některé lidé vozili v autech hodně dlouho. Máme tady třeba lékárničku z roku 1988, ale i jednu, která je zašitá v dětském polštáři,“ zmínila Hoferková.

Pracovníci dobrovolnického centra musí pečlivě prověřit, zda není materiál v sesbíraných lékárničkách prošlý. „Věci s prošlou exspirační dobou musíme vyhazovat, ale naštěstí jich není mnoho. Z lékárniček pak vybíráme hlavně nepoužité chirurgické rukavice, obinadla, neotevřené gázové čtverce, náplasti nebo trojcípé šátky,“ vyjmenovává Dagmar Hoferková.

V průběhu února a března poputuje sesbíraný zdravotnický materiál do centrály ADRA v Praze a poté přímo do Keni. „Zdravotnický materiál, který obdržíme, bude sloužit pro naši práci při ošetřování zraněných a nemocných. Jen pro představu. Na převaz jednoho těžce popáleného dítěte je spotřebováno až padesát kusů sterilních mulových čtverců a okolo deset obvazů. Pro dospělého je to až třikrát více,“ popsal Aleš Bárta z centrály ADRA.
Staré autolékárničky můžete nosit do dobrovolnického centra ADRA v Ostravě v Ahepjukově ulici až do konce ledna každé úterý od 10 do 16 hodin nebo podle domluvy.