V referendu hlasovalo přes 71 procent místních obyvatel, přičemž více než 90 procent z nich se vymezilo proti stavbě centra a hal! Pro bylo ani ne devět procent hlasujících.

„Čekal jsem, že proti záměru se zvedne vlna nevole, ale nečekal jsem už to, že bude tak velká, protože Stará Bělá je dlouhá, táhne se asi na pěti kilometrech, zatímco záměr se týká pouze malé části na horním konci obvodu,“ řekl Deníku po seznámení se s výsledky referenda starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček.

„Asi jsem zájem lidí podcenil. Nečekal jsem, že referendum skončí takto jednoznačně,“ dodal starosta.

Průběh hlasování

Nad obsazením parlamentu v sobotu po poledni v ostravské části Stará Bělá samozřejmě ještě visely otazníky, o výsledku lokálního referenda na jednom z jižních ostravských předměstí nicméně místní nepochybovali ani chviličku.

„Nechceme to tady!“ shodují se obyvatelé Staré Bělé k plánům na výstavbu Retail Parku Ostrava-Jih vyprojektovaném na zatím volné ploše P41 mezi Junáckou a Plzeňskou ulicí. Vyrůst tu má nákupní centrum plus asi nějaké haly pro lehkou průmyslovou výrobu.

K parlamentním volbám se v této vesnické části moravskoslezské metropole ještě přidává i hlasování o řečeném záměru. Lidé házejí tudíž do uren jak větší obálky s českým státním znakem, tak i malé se starobělským obecním razítkem. A v referendu vesměs křížkují NE.

Předčasný návrat z lázní!

Jana je na lázeňském pobytu v Jeseníkách, má tam vyřízený také voličský průkaz, přesto však přijíždí v sobotu domů do Staré Bělé.

„Jasně, že kvůli referenda! Jsem zodpovědná za další osud mých vnoučat, obchodů je v okolí dost,“ líčí s tím že na večeři je nazpět v lázních.

Janin manžel Jan hlasuje též proti retailovému (maolobchodnímu) parku a v sousedství nezná nikoho, kdo by měl jiný názor.

„Investor to prezentoval jako svůj byznys, připouštěl, že nám zhorší prostředí v obci a chtěl nás vydírat tím, že tam jinak postaví jen výrobní haly,“ uvádí.

Ještě chvíli před uzavřením volebních místností ve starobělské ZŠ chodí stále lidé. „Jsme disciplinovanější, než ti ve městě,“ smějí se v komisi 20001. Kde mají menší kuriozitu – na službu ve třídě jsou psáni žáci Vojtěch a Filip (což dává jméno jistého komunistického politika).