Ustavujícího zasedání se zúčastnilo čtyřiačtyřicet zastupitelů, jeden se omluvil pro nemoc. Koalici v Porubě vytvořila ČSSD s ODS.

Stejná koalice vedla obvod i v minulých volebních obdobích, ČSSD má v zastupitelstvu jedenadvacet hlasů, ODS získala jedenáct mandátů, opozici tvoří KSČM s osmi hlasy a TOP 09 s pěti mandáty.

„Tak masivní podporu jsem nečekal, vážím si toho a věřím, že zastupitelstvo bude stejně jako v minulém volebním období pracovat v zájmu městského obvodu,“ uvedl po svém zvolení Palyza s tím, že oblastmi, kterým chce věnovat největší pozornost, jsou životní prostředí, parkování a bydlení.

Zastupitel za TOP 09 Miroslav Pelech na dotaz Deníku uvedl, že jeho strana nechtěla začínat své působení v porubském zastupitelstvu tím, že bude od počátku hlasovat proti. „Chceme poznat, jak vypadá práce v zastupitelstvu, budeme se snažit působit jako konstruktivní opozice. V uplynulém období bylo navíc v médiích působení vedení obvodu hodnoceno většinou velmi dobře,“ dodal Pelech.

Tajemník obvodního výboru KSČM v Ostravě-Porubě Václav Saleta odpověděl, že by ničemu neprospělo, pokud by opoziční zastupitelé hned v prvopočátku byli automaticky proti koalici, která v obvodu vládne. „Rozhodně nebudeme ale působit tak, že automaticky odhlasujeme vše, co nám předloží,“ dodal Saleta.

Porubští zastupitelé také zvolili místostarosty a další členy jedenáctičlenné rady. Tři místostarostové jsou za ČSSD a dva za ODS, až na Petra Stachuru působili jako místostarostové i v uplynulém volebním období.

Posty obsadili Petr Jedlička (ODS) – resort veřejného pořádku a životního prostředí, Petr Mihálik (ČSSD) – resort investic, dopravy a údržby obvodu, Jan Dekický (ODS) – resort sociálních věcí, školství a kultury, Dalibor Malík (ČSSD) – resort financí a rozpočtu a Petr Stachura (ČSSD) – resort bydlení, správy a evidence majetku.

Do jedenáctičlenné Rady městského obvodu Poruba byli zvoleni i neuvolnění radní Tomáš Gurecký (ČSSD), Marie Hladišová (OSD), Renáta Kubincová (ČSSD), Roman Smelík (ODS) a Ivana Hamerková (ČSSD).