Za mřížemi vazební věznice sedí vedoucí právního odboru radnice Ostravy-Jihu a manažer stavební firmy Bytostav Poruba. Jsou podezřelí z toho, že se domlouvali na tom, aby Bytostav získal zakázku na rekonstrukci domu v Jubilejní kolonii za dvanáct milionů korun.

„Delší dobu jsme tušili, že v tomto případě není vše v pořádku. Stavební firma, která nedala nejvýhodnější nabídku ve výběrovém řízení, najednou v soutěži vyskočila na čelné místo. Po celou dobu spolupracujeme s policií. Zakázku jsme poté zrušili, rekonstrukci už provádí jiná firma,“ uvedl starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský (ČSSD). O dalších detailech hovořit kvůli probíhajícímu vyšetřování nechtěl.

Je přesvědčen o tom, že v tomto případě šlo o selhání jednotlivce z řad úředníků. „Pravidla zadávání zakázek máme už několik let velmi přísná. Zřejmě ale ještě přitvrdíme, abychom vznik možné korupce ztížili,“ reagoval Sibinský.

„Firmy někdy posílaly nabídky pouze v originále, to do budoucna nebude možné, kopií bude muset být více, aby s nimi nemohl manipulovat jen jeden člověk. Za zakázku bude odpovídat konkrétní referent, který bude mít všechny potřebné podklady uzamčené v trezoru. Nebudou s nimi moci nakládat další úředníci,“ řekl Sibinský s tím, že zřejmě dojde i k tomu, že veřejné zakázky budou spadat do přímé odpovědnosti tajemníka úřadu.

Tvrdí, že je vyloučené, aby jakoukoli veřejnou zakázku mohl ovlivnit on sám, nebo radní. „Museli bychom do svých plánů zasvětit hned několik lidí nejméně ze dvou odborů, to by si nikdo nedovolil,“ tvrdí starosta.

Podle něj mělo vedení obvodu za poslední rok na stole asi tři sporné zakázky, které musely být vyhlášeny opakovaně. „Byly to především technické důvody, které vedly k jejich zrušení a které jsme pak vyhlásili znovu,“ řekl Sibinský.

Patřila k nim také zakázka na údržbu travnatých ploch v městském obvodu v letech 2011 až 2014, na kterou Deník upozornil jeden z občanů Jihu, jehož jméno má redakce k dispozici. Pisatel poukazoval na to, že v opakované zakázce nakonec zvítězila firma, která nabídla cenu vyšší o deset milionů korun než druhý uchazeč, a o devatenáct milionů korun byla dražší než třetí zájemce.

„V prvním zadání byly některé technické chyby, to prošlo i úřadem dohledu v Brně, který nám doporučil určité věci změnit. Vím, že i nyní se zabývá námitkou proti tomuto výběrovému řízení. Ale to je v pořádku, já si nemyslím, že tam najde nějakou chybu. Pro nás bylo víc než cena důležitější, jaké záruky nám firma poskytne, že práci udělá včas a kvalitně. Občana nezajímá, jestli je zakázka levnější nebo dražší, ale jestli má obvod upravený, že je tráva posečená, že nemá v okolí přerostlé stromy a keře,“ míní Sibinský.

>> GLOSAAUTORKY

Tak to vidíš, jsem to říkal…

… že stejně všichni berou a každá firma podmazává. To, že se proti uplácení něco dělá, jsou jen kecy. A bude hůř,“ reagoval na informaci o „sebrání“ jedné úřednice z Ostravy-Jihu a manažera stavební firmy do vazby kvůli podezření z korupce jeden můj známý. Jeho přesvědčení mu nikdo nevymluví, ani kdyby se nakonec ukázalo, že oba podezřelí jsou čistí jako lilie, nebo že šlo v tomto případě opravdu o výjimečné selhání jednotlivců. Opomněl však fakt, že na to, že s výběrovým řízením na rekonstrukci domu za dvanáct milionů korun, není něco v pořádku, upozornili i řadoví zaměstnanci radnice. A „udat“ svého nadřízeného chce nejspíš i dost odvahy a velké odhodlání něco změnit.