Naposledy děním ve Svinově hýbala kulturní akce, což je v době covidu na první pohled zvláštní. Na mysli mám samozřejmě dva nedávné on-line plesy. Měl jste z nich radost?
Oba byly skvělé, akce se naší komisi pro kulturu, mládež a sport povedla. Maškarního plesu jsem se ostatně sám zúčastnil jako Santa Klaus, a kdyby tam nenapsali, kdo je v obleku, nikdo by mě nepoznal! Byl to skvělý nápad s kladným ohlasem od lidí. Já, který nedám na tradice a kulturu dopustit, jsem si ho nemohl nechat ujít.

Ostrava-Svinov to není jen vlakové nádraží a dopravní terminál. Svinov má v podstatě všechno - hospodu, kostel, hasiče, rodinnou i panelovou zástavbu, chráněné krajinné území, např. Rezavku, lesy i louky.
SERIÁL DENÍKU: Ostrava-Svinov to není jen nádraží! Podívejte se, co dále nabízí

Takže vás asi nepotěšily omezené Velikonoce, viďte…
Mám doma manželku, dvě dcery a pes je taky fena, takže o Velikonocích pravidelně brzy vstávám a od sedmi hodin objíždím ostravské části i okolní města – Šenov, Bohumín. Najezdil jsem vždy kolem 100 kilometrů a vracíval se kolem páté večer. Z omezení opustit okresy jsem proto neměl žádnou radost. Velikonoce mám moc rád, je to krásný svátek a způsob, jak se setkat s přáteli, bohužel v letošním roce to nebylo možné.

A nebylo patrně možné ani setkávat se výrazněji s občany v pozici starosty. Jak se vám vlastně polovinu svého času ve funkci vládne lidem on-line?
Ano, jsem nyní v podstatě „on-line starosta“. Když jsem do funkce nastoupil, měl jsem za cíl – asi jako každý starosta – své okolí zvelebit a zapojit do aktivit. To se mi vždy líbilo. Jelikož jsem dříve působil ve školství, chtěl jsem podporovat zejména spolkovou činnost. Hlavně v malé obci je to alfa a omega. Mnozí lidé, kteří o spolky a kluby pečují, pak ve svém volném čase ještě jezdí s dětmi na tábory, to se mi líbí. Myslivci, rybáři, lidé okolo národní házené, ti všichni se tady starají o kulturní život. A nesmím zapomenout vyzdvihnout místní dobrovolné hasiče, protože hospoda, kostel a hasiči, to je základ každé dobře fungující obce.

V pondělí 3. května 2021 se otevřelo i Studio Karin v centru Ostravy. Na snímku majitelka Karin Dluhošová.
Lidé jsou zanedbaní! zní z otevřených kadeřnictví a salonů krásy v Ostravě

Bude se po rozvolnění ve Svinově konat o to více akcí?
Myslím si, že po rozvolnění bude obrovský hlad po akcích, ale zároveň si myslím, že bude nejen poptávka, ale i nabídka. Všechny obvody a města se budou občanům snažit nahradit dny, které strávili mezi čtyřmi stěnami, takže těch akcí bude přehršel. Myslím si, že po koroně přijde akční boom a účast lidí bude obrovská. Každý si najde to své. Už nyní se otevřely zoologické zahrady, arboreta, navíc hned za hranicemi v Polsku jsou nádherné výstavní prodejní zahrady, kde je v květnu nejkrásněji. Organizovali jsme tam pro Svinovany i výlety.

Myslíte radnici?
Ono to má dlouhou genezi a souvisí to s tím, proč jsem šel do politiky a poté i dělat starostu. Když je člověk zastupitel, vidí rezervy u někoho jiného, tak jako jiní dnes vidí rezervy u mě. To je zcela přirozené. Člověk chce posouvat obec směrem, který je podle něj nejlepší. A já jsem chtěl a chci posouvat Svinov po kulturní stránce. Upozorňuju ale, že ne na úkor investičních akcí a oprav. Nedávám to na misku vah. Podpora těchto aktivit je pro mě ale hodně důležitá, zvláště v dnešní době, kdy děti sedí u počítačů a tabletů. Před vstupem do politiky jsem spoluorganizoval výlety a akce pro obyvatele naší ulice.

Arboretum Nový Dvůr.
Opavské arboretum je teď hitem. Není divu! Neuvěříte, co všechno už kvete

To zní zajímavě, povídejte…
První výlet v roce 2014, který jsem se ženou zorganizoval a zúčastnilo se ho zhruba padesát lidí z ulice, byl autobusový výlet po nákupních zahradách v Polsku. Na ulici tím vznikla jakási komunita, která pak s námi začala objíždět vánoční trhy – vánoční Vratislav, Krakov a Bratislavu. Poté jsme v naší ulici začali vařit své vlastní pivo, takže máme značku Urbaníkův uličník. Vaříme si ho sami ve vojkovickém minipivovaru, který je vlastní produkci nakloněn.

Jak se myšlenka vlastního kulturního světa v ulici zrodila?
Bydlíme v řadovkách, což je v podstatě „ležatý panelák“ a lidé se tam mezi sebou kvůli generační obměně většinou neznají, což je obrovská škoda. I my byli takový případ, protože jsme se přistěhovali do Svinova teprve asi před dvanácti lety a původní vazby v daném místě postupně vymizely. A to jsme chtěli změnit. Proto jsme ještě se dvěma sousedy, jedním Řekem a druhým, který se přistěhoval jen měsíc přede mnou, přišli s nejrůznějšími akcemi. Stálo to opravdu zato, akce jsou dodnes velmi v oblibě. S nimi navíc přestaly tahanice a spory, které se v rámci sbližování samy vyřešily.

Rychvald. Rychvaldský zámek.
Rychvald, město rybníků. Jak se zde bydlí? Pojďte se podívat

Jaké další akce pořádáte?
Na začátku jsme pořádali uliční párty, kterou míváme první pátek v červnu. Před garáží postavíme stoly a uličníci – jak si říkáme – si přinesou, co chtějí. Koupíme bečku piva a dvanáct kilo gyrosu – to víte, soused Řek. Popíjíme, zpíváme, hrajeme na kytaru, jednou jsme měli i basu a banjo. Vždy je tam příjemně a veselo. Ty akce trvají už sedm let. Každou adventní neděli se navíc scházíme před našimi domy, kde si popřejeme krásný advent. Součástí je samozřejmě i zpívání koled. Máme i svůj vánoční strom.

Abychom kruh uzavřeli – tuto pouliční pospolitost a kulturního ducha jste chtěl rozšířit do celého Svinova?
Přesně tak. Člověk si říká, proč tak hezké akce pořádat jen v ulici. Ve Svinově je skvělá parta lidí, která se točí okolo hasičů a organizují kácení máje, burčákobraní a další společenská setkání. Kulturní život tady vždy byl zakořeněný. Myslivci vaří venku kotlíkový guláš, pořádají myslivecké hody v Myslivně na Janové. Máme tady i lidovku. Nejen proto se snažím vést a podporovat Svinov v tomto duchu.