Po zkušenostech zpořádání „sletů“ starostek z Česka se rozhodla senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková zorganizovat podobnou akci pro starostky ze zemí Evropské unie. Představitelky měst a obcí evropských zemí pobudou vOstravě do středy. Další dny stráví vPraze. Čekají je odborné přednášky a diskuse a také společenské záležitosti.

Zatímco vPraze je přijme předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a bude tu pro ně připravena i přednáška, ostravští představitelé se knávštěvě zEvropy budou chovat jako kturistkám. „Vyjedeme na vyhlídkovou věž Nové radnice a samozřejmě zaplatíme vstupné. Tím pro nás návštěva ostravského magistrátu končí,“ podotkla Janáčková stím, že jí je líto, že se radní nebudou starostkám alespoň pár minut věnovat. Za odmítnutím vidí nevraživost vedení města vůči ní. „Vadí jim asi, že jsem se vrátila do starostovské funkce,“ míní Janáčková.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) vysvětlil, že nemá na starostky čas. „Je věc každého člena rady, jak se bude k návštěvě chovat. Já mám plný diář. Musím pracovat, ne se setkávat. Místnost, kterou chtěla paní Janáčková od magistrátu pro své jednání pronajmout, je bohužel už obsazená,“ řekl Kajnar. Odmítl jakékoliv jiné vysvětlení. Nepřijetí svých kolegyň zEvropy nevnímá ani jako nezdvořilost.

Hejtman Evžen Tošenovský (ODS) považuje setkání starostek za soukromou akci Liany Janáčkové. „Nesouhlasím svýroky a sněkterým jednáním paní senátorky, proto nechci ani podporovat její soukromé aktivity,“ zdůvodnil hejtman.