Státní hymna. Tou začalo ve čtvrtek odpoledne ustavující zastupitelstvo nejlidnatějšího městského obvodu Ostrava-Jih, na které se dostavilo 44 z celkových 45 zastupitelů. Volby zde s 21,12 procenty vyhrálo hnutí ANO, které sestavilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL, v opozici se ocitlo hnutí Ostravak, ODS a KSČM.

Mezi prvními body programu nového zastupitelstva bylo skládání slibů, určení volební komise a stanovení počtu členů rady. Ta se bude v následujících čtyřech letech skládat celkem z devíti členů (minulé období jich bylo jedenáct) – starosta, čtyři místostarostové a čtyři radní.

Výměna starostů

Po necelé hodině zastupitelstva už byl znám nový starosta. Jediným navrženým kandidátem byl Martin Bednář (ANO), kterému starostovský řetěz předal bývalý starosta Karel Sibinský.

„Chceme spolupracovat se všemi, kteří mají zájem na dobré budoucnosti obvodu a jeho občanů. K tomu nabízím své zkušenosti, ochotu naslouchat a řešit problémy," uvedl při svém prvním projevu starosta Bednář.

Karel Sibinský získal za svou dlouholetou práci starosty na rozloučenou kytici.

„Doufám, že se i další vyjednávání ponesou v tak přátelském duchu, jak tomu bylo v posledních dnech, a přál bych si, abyste si zvolili takové vedení, jaké si náš obvod zaslouží," pronesl bývalý starosta Sibinský.

Volba radních

Po boku nového starosty usednou čtyři místostarostové – Věra Válková a František Dehner z ČSSD, František Staněk za lidovce a Hana Tichánková z hnutí ANO. Posledními čtyřmi radními byli navrženi a následně zvoleni Rostislav Hřivňák a Adam Rykala z ČSSD a Markéta Langrová a Otakar Šimík z hnutí ANO. Zvolení radního Adama Rykaly se neobešlo bez lehké konfrontace se Zdeňkem Hübnerem (Ostravak).

„Jakým způsobem si představujete práci v obvodě, protože už teď jste poslanec, což znamená, že většinu svého pracovního času byste měl trávit v Praze, kde máte 75 procentní účast na hlasování. Předpokládám, že pokud byste byl členem rady, tak by se účast ještě snížila," konstatoval opoziční zastupitel Hübner.

Adam Rykala (ČSSD) uzvedl, že v poslanecké sněmovně mají člena, který je zároveň hejtman, starosta i poslanec. „V nejbližších dnech budu rezignovat na mandát krajského zastupitele a členství v dozorčích radách, které mám. Upřednostním zájmy Jihu," uvedl radní Rykala.