Všechny hospody, herny a kasina v Česku se zavřely a zavřené zůstanou do 24. března do 6. hodiny ranní. Bezpečnostní opatření se nevyhlo ani legendární ostravské Stodolní ulici. V pátek se tedy ještě chvíli pařilo, v sobotu už vypadala jako ve všední den časně ráno.

Že se centrální Masarykovo náměstí proměnilo večer v mrtvou zónu, kde „blbli“ jen tři mladí skejťáci a dokola objížděl vůz Policie ČR, nebylo až tolik neobvyklé. Zato v oblasti Stodolní ulice bylo vládní nařízení uzavřít všechny podniky v osm hodin očividné. Znalci zdejších poměrů uváděli: „Jako ve čtyři ráno ve všední dny!“

Restaurace Forman v Mariánských horách 13. března 2020 zavřela v 20:00. Vláda ČR vyhlásila dne 12. března 2020 stav nouze a rozhodla, že všechny restaurace a hospody budou kvůli koronavirovým opatřením uzavřeny ve 20:00.
Restaurace Forman: Úderem osmé večer zarachotily mříže!

POLICEJNÍ KONTROLY

Uprostřed vyhlášené ostravské zábavní zóny zaparkovali dodávku městští strážníci, další se vyrojili ze služebních aut a vyrazili pěšky na „tour de Stodolní“. Jak to komentovali pravidelní hosté podniků, kteří tímto výrazem označovali pendlování mezi bary, restauracemi a tančírnami. Tentokrát se ale kontrolovalo, zdali je zavřeno. Bylo!

Ilustrační foto
KORONAVIRUS: Porodnice ve FM je v karanténě

„Všichni to snad chápou, ne? Kámo, tady mohou umírat lidi!“ tvrdil taxikář představující se jako Pepa. Stál a vyčkával s řadou kolegů na ryto… ale vydělávat jim v tuto páteční noc dal víceméně pouze personál vracející se domů z uzavřených podniků. Stodolní patřila kromě taxislužby pak prakticky už městským či státním policistům.

Prázdná Stodolní ulice 13. března 2020 v Ostravě. Vláda ČR vyhlásila dne 12. března 2020 stav nouze a rozhodla, že všechny restaurace a hospody budou kvůli koronavirovým opatřením uzavřeny ve 20:00. Policie kontroluje zda jsou všechny restaurace, hospodyZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Prázdná Stodolní ulice 13. března 2020 v Ostravě. Vláda ČR vyhlásila dne 12. března 2020 stav nouze a rozhodla, že všechny restaurace a hospody budou kvůli koronavirovým opatřením uzavřeny ve 20:00.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Mám slíbené ochranné roušky. Nejenom pro sebe, ale i pro svoje klienty,“ pokračoval taxikář Pepa. Skutečnost, že mu i kamarádům unikaly tržby považoval ve srovnání s ochranou před pandemií za podružnou. Podobně uvažovali asi i majitelé podniků. Ostatně ani neměli jinou šanci, než zavřít – a přemýšlet, jaké budou mít ztráty.

TO TU JEŠTĚ NEBYLO!

„V p…li! V pátek míváme od desíti do večera do pěti do rána. Už to bylo marné. V sobotu pak od osmi do půlnoci. Ale samozřejmě, že nefungujeme vůbec,“ nechal se slyšet Tomáš spoluprovozující klub Lighthouse – Maják orientovaný na taneční program včetně oldies. Obával se, že zákaz otevřít mu přinese problém s placením úvěrů.

Ostravská fakultní nemocnice zřídila dočasnou odběrovou ambulanci pro pacienty, kteří mají podezření, že se nakazili novým koronavirem (COVID-19). Lidé můžou navštívit odběrové místo na základě doporučení hygienika.
Odběrové místo v Ostravě: Drive-thru i první konflikt. Nejprve VOLEJTE 112!

„Tohle tu ještě nikdy nebylo, chtěly jsme poznat Stodolní prázdnou a zavřenou!“ líčily Adéla, Petra, Helena a Simča táhnoucí směrem na tramvaj. Do nařízené „policejní hodiny“, čili zavíračky, seděly v kavárně Daniel, pět minut před osmou večerní je však vyprovázeli ven. „Vracíme se každá do své vlastní karantény…“ poznamenaly.

Mimořádná opatření 13. března 2020 na hraničním přechodu Mosty u Jablunkova-Svrčinovec kde slovenští policisté kontrolují dodržování rozhodnutí nařízení Slovenské vlády o uzavření hranic. Na Slovensko budou vpuštěni pouze lidé kteří mají trvalý nebo přech
OBRAZEM: Na hranicích u Mostů u Jablunkova spustili přísné kontroly

V souvislosti s koronavirem ale i tyto čtyři kamarádky zvážněly, šlo totiž o zdravotní sestřičky z fifejdské městské nemocnice, neboli o osoby, co se s nákazou mohou dostat do kontaktu obratem. I ony vyslovily pochopení pro přísná opatření. Simča smutně, protože ji kolemjdoucí vyrazil z ruky slané tyčinky a nebylo se už kde najíst…

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník