„Pokud se tato stavba zrealizuje, posune nemocnici úplně do jiné dimenze. Přinese velké zkvalitnění péče, bude zlepšena organizace péče,“ uvedl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.

Dnes jsou operační sály nevhodně rozprostřeny po celé nemocnici, což komplikuje logistiku přepravy pacientů, pohybu personálu i zásobování. „Je tam stará vzduchotechnika, staré podlahy, staré obklady. Některé jsou samozřejmě zrekonstruované, aby to uznala hygiena. Ale děláme tam minimální zásahy, aby byly prostory alespoň částečně fungující,“ popsal situaci ředitel nemocnice Uhlig.

K samotnému začátku prací ale ještě vede dlouhá cesta. „V této chvíli je zpracována studie proveditelnosti na úrovni investičního záměru. Na základě těchto podkladů se bude vyhlašovat soutěž na zhotovitele dokumentace pro územní řízení, což je dalším stupněm projektové dokumentace, abychom se na konci dne dostali k vyhlášení soutěže na zhotovitele,“ vysvětlil náměstek primátora Ostravy Michal Mariánek.

Právě úkony vedoucí k soutěži na výběr zhotovitele stavby potrvají podle slov náměstka jeden a půl až dva roky. Stavební práce by tak mohly začít v roce 2021. „Předpokládaná doba stavby je kolem dvou let. V ideálním stavu zahájíme provoz nových centrálních operačních sálů v roce 2023,“ řekl náměstek primátora Mariánek.

Plánovaná nová budova by se měla skládat z jednoho podzemního a čtyř nadzemních podlaží. Jakýmsi srdcem stavby bude devět operačních sálů. Na stejném patře poslouží pacientům před přesunem na jednotlivá oddělení jedenáct nových dospávacích lůžek. Do budovy přibude také oddělení intenzivní péče či ortopedické oddělení pro pacienty s krátkodobou anestezií.

Částka za dostavbu nemocnice se v současném návrhu vyšplhá na zhruba tři čtvrtě miliardy korun. „Ve studii je rozpočtováno 746 milionů korun, včetně daně a zdravotnické techniky,“ doplnil náměstek primátora Mariánek. Právě nové zdravotnické vybavení bude stát zhruba 150 milionů korun.

Autor článku: Markéta Sulková