Velmi hodnotnou je pak cena, která byla udělena celkem šesti stavbám v hlavní kategorii Stavba roku 2016. Jednou z nich je Městský stadion Ostrava.

Stejné ocenění získaly také tyto stavby: tunel Blanka, archeologický park v Pavlově, modernizace trati Tábor - Sudoměřice, Stezka v oblacích v Dolní Moravě a zrekonstruovaný areál Hospitalu v Kuksu.

"Už ve vlaku jsme věděli, že získáme cenu veřejnosti, když bylo v pravé poledne hlasování ukončeno. Moc jsme si ale přáli přivést z Betlémské kaple ještě další ocenění. Když byly rozdány všechny vedlejší ceny a náš stadion pořád nic, s velkým očekáváním jsme poslouchali vyhlašování staveb v hlavní kategorii. Porotci nás napínali, cena pro Ostravu byla vyhlášena až jako pátá v pořadí, ale cenu pro modernizovaný stadion, který jsme přeměnili za zhruba 900 milionů korun, ocenili nejen jeho návštěvníci a sportovci, ale teď také odborná porota, a to je samozřejmě velmi potěšující fakt," řekl náměstek primátora pro sport a školství Martin Štěpánek, který se večerního předávání v Praze zúčastnil.

K TÉMATU

Výsledky 24. ročníku vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje. Letos bylo do soutěže přihlášeno celkem 65 staveb, o sedm méně než vloni. Do druhého kola jich postoupilo 29 a ve finále porotci vybírali z 15 zajímavých variant. V konkurenci atraktivních staveb z celé České republiky Ostrava uspěla hned dvakrát. Příští ročník bude již 25. v pořadí, kromě obvyklých cen bude vyhlášena také stavba čtvrtstoletí.

Petr Havránek