„Máme hotové základy a začínáme s realizací železobetonového skeletu. Nad úroveň země se dostaneme zhruba za dva měsíce, hrubá stavba by měla být hotova na začátku příštího roku,“ přibližuje aktuální harmonogram Tomáš Kult, hlavní manažer projektu ze společnosti CTP.

Ta začala kancelářskou budovu s názvem IQ Ostrava Office Park stavět letos na jaře poté, co konečně získala důležitého nájemce. Zhruba osmdesát procent ploch by měla obsadit společnost Tieto Czech, která se zabývá informačními technologiemi. Projekt se díky tomu oživil po tříleté odmlce, způsobené hospodářskou krizí, kdy v dané lokalitě zela prázdnotou jen opuštěná díra v zemi obehnaná plotem.

„IQ Ostrava Office Park se bude skládat z třinácti- a desetipatrové budovy, které budou propojené krčkem, a jejich půdorys tak bude připomínat písmeno H. V podzemí vznikne na tři sta parkovacích stání, v přízemí bude restaurace, kafeterie, fitness a pár obchůdků, v dalších patrech pak zhruba dvaadvacet tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor,“ upřesňuje Kult s tím, že vyšší z budov bude mít název Tieto Tower.

Objekt bude podle něj vyhovovat standardům ekologicky šetrných budov, kromě toho bude také obklopen množstvím zeleně, nebudou chybět ani vodní plochy. Zajímavý pohled na Ostravu pak nabídnou terasy v nejvyšších patrech.

Stavba za zhruba 1,2 miliardy korun by měla začít fungovat v září příštího roku. Zástupci společnosti CTP už ji i blíže představili lidem bydlícím v přilehlém Polyfunkčním domě, kteří dostali podrobné materiály s vizualizacemi. Na výškový objekt ve svém sousedství však zatím mají rozporuplné názory.

„Podle mě to tady tomu místu pomůže – zvelebí se to, budou se tu pohybovat slušnější lidé, protože teď to občas bývá hrůza. Chápu, že se to některým nelíbí, ale je to furt lepší než plot a díra v zemi,“ míní prodejce z místního obchůdku.

Podle Evy Ostré by však bylo lepší, kdyby na daném místě zůstal zelený parčík, kde by se lidé mohli procházet a relaxovat. „Kanceláří je podle mě v Ostravě už teď dost, tak na co další? Chudáci ti, kteří budou mít ten barák přímo ve výhledu, já mám naštěstí okna na druhou stranu, ale ani tak z té stavby nejsem nadšená,“ konstatuje jedna z nájemnic Polyfunkčního domu.

„Do nových kanceláří v Tieto Tower přestěhujeme zhruba sedmnáct set našich zaměstnanců, kteří dnes pracují v budovách Varenská Office Center, v Orchardu na Fifejdách a v Atlas Buildingu v ulici Výstavní. Několik našich zaměstnanců zůstane jen ve Vědecko-technologickém parku v Porubě,“ uvedla před časem Eeva-Liisa Mauno, ředitelka Tieto Czech.