„Velká část nákladů byla hrazena z programu Regenerace sídlišť a také z našich prostředků. Město Ostrava nám poskytlo půjčku, kterou jsme museli vracet, a asi jeden milion korun," říká mariánskohorská starostka Liana Janáčková.

Jak vysvětlila, domy na sídlišti byly opraveny v rámci programu Panel. A na něj pak navázaly opravy cest, parkovišť, chodníků, dětských hřišť, byla vysázena zeleň, osazeny nové lavičky.

„Na komunikacích jsme preferovali dlažbu a navíc barevnou. Máme rozlišeny cyklostezky, chodníky, parkoviště. Je to sice dražší, ale estetický výsledek je lepší," říká Janáčková, která je, mimochodem, původní profesí architektka.

Při symbolickém předávání také vyzvala obyvatele Fifejd, aby si své upravené okolí chránili před vandaly. I oni už totiž o sobě dali vědět. „Museli jsme už čistit posprejované sochy, které máme na sídlišti umístěny. Rovněž některé dětské prvky už stačili zničit," posteskla si.

Fifejdy I jsou dokončeny, už se ale opravuje druhé největší sídliště v obvodu Vršovců. „První etapa je dokončena a nyní chceme požádat o prostředky z programu Regenerace sídlišť. V současné době se zpracovává projektová dokumentace, abychom mohli zažádat o dotaci hned v příštím roce," dodala Janáčková.