DENÍK ZJISTIL

Demonstrovat se bude i v Ostravě. „Co je už jisté, je místo konání demonstrace. Mítink bude na ostravském Jiráskově náměstí (Kuřím rynku),“ uvedl Lubomír Klosík, předseda moravskoslezské Regionální rady odborových svazů sdružených v ČMKOS.

„Demonstrace začne přesně v patnáct hodin. Původně měla začít symbolicky pět minut po dvanácté. Nakonec byl termín posunut na patnáctou hodinu, aby se jí mohli zúčastnit třeba i kováci a další, kteří nebudou stávkovat, ale chtějí podpořit své kolegy ve státní sféře. Jejich požadavky jsou stoprocentně oprávněné,“ řekl odborář Vítězslav Prak z ostravského ArcelorMittalu.

Souhlasíte se stávkou 8. prosince? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Marie Návratová, předsedkyně odborové rady pracovníků ve školství v Ostravě, uvedla, že zatím nezná přesný počet škol a školek, které zůstanou ve středu osmého prosince uzavřeny. „Jednáme, chceme doladit věci související s celou akcí, koncem týdne už budeme chytřejší,“ dodala Návratová.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že provoz na radnici by měl být zachován v plném rozsahu.

Předsedkyně odborářů z Dopravního podniku Ostrava Eva Kubíčková na dotaz uvedla, že dopraváci stávkovat nebudou a městská hromadná doprava by tedy měla příští středu fungovat normálně.

>> POSTŘEH MIRKY CHLEBOUNOVÉ

Škrtejte, ale ne u nás

Chápu, že se státním zaměstnancům nelíbí, že by příští rok měli mít výplatu o desetinu chudší. Komu by se líbilo brát za stejnou práci méně peněz? Rozumím i tomu, že jim nesedí ani plánované změny v systému odměňování, které se snaží protlačit vláda. Ta vláda, které však i oni svým hlasováním ve volbách dali najevo, že šetřit se musí. To je přece jasné, když v „kešeni“ není, nemůže se rozhazovat, vzkázali chápavě u volebních uren budoucím zákonodárcům. Na svém si však trvali jen do chvíle, než zjistili, že donedávna hodný strýček stát začne s úsporami právě u nich. A to už hlava nebere, škrtejte, ale jinde, jdeme do ulic, rozhodli. Je to jejich právo. Stávka je anarchistický prvek zabudovaný do demokratického systému. A buďme za něj rádi, i když nám nestávkujícímu zbytku 8. prosince pěkně otráví den. Protože třeba příště budeme svobodně chtít vyjádřit svou nespokojenost zase my.