V těch, a to nejen na Ostravsku, vládla v pondělí kvůli plánované stávce napjatá atmosféra. V poledne se v některých provozech zastavila výroba, lidé na pracovištích s lídry odborů o důvodech stávky debatovali. Nikde se nestalo, aby stávka ochromila firmu na celý den.

Setkání na pracovištích

Setkání na pracovištích se odehrála například v Liberty Ostrava, kde některé odboráře doslova rozlítil dopolední televizní projev premiéra České republiky Petra Fialy směřovaný na adresu protestujících. Premiér „přilil olej do ohně“, když mimo jiné prohlásil, že šéfové odborů protesty zorganizovali kvůli svým politickým ambicím. Těm se to nelíbí.

Liberty Ostrava, pondělí 27. listopadu 2023:

Setkání odborářů s medii před podnikem Liberty Ostrava , 27. listopadu 2023, Ostrava. | Video: Deník/Lukáš Kaboň

Vítkovice Steel, pondělí 27. listopadu 2023:

Fotogalerie: Stávka Vítkovice Steel, pondělí 27. listopadu 2023

„Pan premiér doslova urazil všechny odboráře, když řekl, že to děláme pro své politické ambice. Ten člověk je nebezpečný pro tuto zemi, to říkám s plnou zodpovědností, a uplatňuje princip kolektivní viny. To tady bylo někdy v minulém století. Premiér by se měl zamyslet nad tím, co říká a podívat se, co je za ním,“ reagoval na dopolední televizní vystoupení premiéra Fialy Petr Zegzulka, předseda ZO Ostravská huť-Rourovna.

Podobně rozzlobená byla i Jana Halešová, místopředsedkyně ZO OS Ostravská huť-Servis, když si poslechla českého premiéra.

„Chtěla bych mu tímto vzkázat, že nemáme krátkou paměť jako on, když tvrdí, že se odbory probraly až teď. Stačí si vzpomenout, jak se na konci března konaly odborářské mítinky v Praze a vláda, aby tomu nebyla přítomna, si udělala výjezdní zasedání v Jeseníku,“ připomněla odborářka ze společnosti Liberty Ostrava.

Demonstrace na Malostranském náměstí v Praze, pondělí 27. listopadu 2023:

Fotogalerie: Stávka učitelů a odborářů 27. listopadu 2023

Co vadí? Drahá elektřina a odchody do důchodů

Protože podle Petra Slaniny, šéfa zdejší největší odborové organizace, kterou je ZO OS KOVO Liberty, nebylo možné svolat v podniku velkou demonstraci, vyřešily to odbory hodinovým přerušením výroby v provozech, kde je to možné. Odboráři pak s předsedy jednotlivých organizací o situaci debatovali na pracovištích. „Snažíme se to udělat takovým způsobem, aby ekonomické dopady protestu byly co nejmenší, protože firma se opravdu nachází ve velmi složité ekonomické situaci. I v našem zájmu je, aby stávka situaci podniku ještě nezhoršila,“ řekl novinářům v 10 dopoledne Petr Slanina.

V té době ještě neznal počet lidi, kteří se do protestu zapojí, ale předpokládalo se, že to bude přes 1000 lidí. Část pracovníků z Liberty brzy ráno společně s odboráři z Třineckých železáren odjela na plánovanou demonstraci do Prahy.

Stávka, kterou vedení firmy schvaluje

Na rozdíl od podobných protestů, které odbory pořádaly v posledních 30 letech, tentokrát protestní akci podpořili i někteří zaměstnavatelé. „Máme společný zájem a ten je, aby fabriky prosperovaly, aby měli budoucnost, aby lidi dostávali férovou výplatu. A tato stávka je tom, že ocelářství v Evropě je ohroženo,“ řekl v poledne na setkání s odboráři na jednom z pracovišť společnosti Vítkovice Steel generální ředitel firmy Radek Strouhal.

Místopředseda tamních odborů Rostislav Blažek popsal dopady stávky v jejich podniku: „Na hodinu jsme odstavili provoz, nevyrábíme, nenakládají se kamiony,“ řekl krátce po poledni při setkání se zástupci médií. Zopakoval důvody protestu, kterými jsou plánované zvýšení cen energií a systém odchodů do důchodu pro pracovníky v těžkém průmyslu. „Ti lidé přece nemohou odcházet do důchodu v 68 letech, jak to naplánovala vláda. Vždyť někteří už po padesátce kvůli mnoha letům těžké práce sotva chodí,“ zlobí se Blažek.

O 250 procent dražší elektřina

Podle generálního ředitele Vítkovice Steel Radka Strouhala situace v českém průmyslu vygradovala protestní stávkou kvůli nekoncepční politice vlády v oblasti energetiky. „Je ale fér přiznat, že to není jen současná vláda, ty předchozí toho také moc neudělaly,“ řekl Strouhal.

Nelíbí se mu krok, kterým vláda část zvýšení distribučního poplatku přenesla na lidi a velkou část na firmy. „Konkrétně pro Vítkovice Steel to bude znamenat zvýšení plateb za elektřinu o 250 procent, což dělá ročně 100 milionů korun,“ řekl generální ředitel Vítkovice Steel.

Mluvil také o formách podpory průmyslových podniků v některých evropských zemích a připomněl, že česká vláda na toto v rámci zachování průmyslové výroby v Evropské unii neslyší. „Nechceme dotace, to už tu bylo. Ale nějaká ochranná opatření vůči konkurenci z Asie nebo Ameriky by se udělat měla,“ míní Strouhal.

Odbory nyní čekají, jaká bude reakce vlády. Bude ochotna o důsledcích zvýšení cen energií a dalších vládních úsporných opatřeních s odbory jednat? Pokud ne, jak na to zareagují odbory?

„To je otázka spíše na vedení odborů v Praze. Já si ale myslím, že pokud nás vláda nevyslyší, budeme v protestech pokračovat,“ míní místopředseda ZO OS KOVO Vítkovice Steel Rostislav Blažek.