Z jedenašedesáti škol, které se v Ostravě připojily ke stávce, jich bude zavřeno třicet. V nich se ke stávce přihlásilo takové množství zaměstnanců, že by školy nemohly zabezpečit provoz. Celkem se v Ostravě ke stávce připojilo přes tisíc zaměstnanců škol a školek. „To číslo je prozatímní. Školy to totiž mohou hlásit do středy,“ informovala v pondělíMarie Návratová, předsedkyně odborové rady pracovníků ve školství v Ostravě. V celém Moravskoslezském kraji se pak ke stávce připojilo 314 škol, z toho 195 bude zavřeno. Zavření měly školy rodičům oznámit podle doporučení odborářů tři dny předem.

Ke stávce se připojila také zhruba třetina zaměstnanců finančních úřadů v kraji. „Lidé proto musí na některých úřadech počítat s omezením provozu pokladny nebo podatelny, některé úřady budou zavřeny zcela,“ informovala Petra Homolová, mluvčí Finančního ředitelství. V Ostravě budou mít dva ze tří úřadů omezený provoz. Zcela zavřené pak budou například finanční úřady v Bohumíně a Havířově.

Souhlasíte se stávkou 8. prosince? HLASUJTE ZDE!

Odbory organizují protestní shromáždění, které začne v patnáct hodin na Jiráskově náměstí v Ostravě a bude se konat ještě v dalších třech městech v kraji. „Očekáváme velkou účast, protože nás přijdou podpořit i zaměstnanci výrobní sféry,“ sdělila Regelová. Další demonstrace se konají v Havířově, ve Frýdku-Místku na Zámeckém náměstí a v Opavě na Dolním náměstí.

Na protestní shromáždění v Ostravě přijdou své kolegy ve státní sféře podpořit odboráři ze svazu KOVO. Na Jiráskově náměstí vystoupí i jejich šéf, Josef Středula, a také místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová.

Akci má moderovat herec z ostravského divadla Petra Bezruče.

Důvodem stávky jsou mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok.