Dopravní podnik zatím přesně nevyčíslil škody, které mu vznikly za šestidenní stávku části zaměstnanců za vyšší mzdy.
Nejde jen o ušlé tržby. Společnosti hrozí, že bude muset zaplatit desítky milionů korun za nevypravené spoje. A to nejen městu Ostravě, ale i kraji a obcím, kam zajíždí. Vedení společnosti škodu předběžně vyčíslilo včetně penále na více než sedmdesát milionů korun.
Podle náměstka ostravského primátora Aleše Boháče nyní na odboru dopravy přesně zjišťují, kolik spojů nebylo v době stávky vypraveno. Za jeden nevypravený spoj činí penále pět tisíc korun.„Chci co nejdříve připravit materiál do rady a zastupitelstva s touto informací,“ podotkl Boháč.
O tom, zda Ostrava bude po DPO peníze chtít, nebo mu penále odpustí, čímž by ztrátu společnosti snížila, rozhodnou představitelé města.
ČESKÉ REPUBLICE HROZÍ DALŠÍ STÁVKA
PRAHA- Stávka dopravních odborů proti vládním reformám by mohla začít v pondělí 13. června. Mail s datem zahájení protestů, který je podepsán Koalicí dopravních odborů, si rozesílají zaměstnanci pražského dopravního podniku.
Vedení Odborového svazu dopravy se ale od dokumentu distancovalo. Odbory hrozí stávkou, pokud se s vládou nedohodnou na kompromisní podobě reforem do desátého června.
"Termín 13. června je jedním z termínů, který je ve hře, ale není to termín, který by byl jednoznačně rozhodnut," řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Stávka se podle něj v následujících dnech může uskutečnit, ale termín stávky určí odborové centrály nejdřív v pátek, aby měla vláda prostor k jednání.
Podle informací se do stávky chtějí zatím pustit jen nejradikálnější zaměstnanci. Většina pracovníků se prý nejspíš nezapojí.
Mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová sdělila, že vedení firmy tento týden od odborových organizací dostalo vyjádření o možném vyhlášení stávky kdykoliv po 10. červnu. "Vedení společnosti vzalo tuto informaci na vědomí a v současné době vyhodnocuje aktuální situaci a připravuje opatření, která budou mít za cíl předejít případným komplikacím v pražském provozu," uvedla mluvčí.
Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) už dřív uvedlo, že dopravní odbory podporuje. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil ČTK ale řekl, že odboráři by o případné stávce a dalších nátlakových akcích měli rozhodnout až po vyjádření premiéra. Dali mu lhůtu do 10. června. Odbory požadují stažení a úplné přepracování zdravotnické reformy a jinou podobu reformy důchodové.
ČTK
BRNO- Pokud se do pátku premiér Petr Nečas a jeho vláda nerozhodne ustoupit od prosazování jejích reforem, zastaví se v celé republice doprava. Nepojedou vlaky, autobusy ani hromadná doprava ve městech. Hrozí tím odbory a od úterý je jasné, že se k stávce přidají i zaměstnanci brněnského dopravního podniku.
„Rozhodli jsme, že pokud bude vyhlášena celostátní stávka, tak se k ní připojíme,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost předseda brněnského Odborového svazu dopravy Libor Weinstein. Upozornil, že ještě není jasné jestli se doprava v Brně i v republice zastaví hned příští pondělí, nebo některý jiný den.
V den stávky od čtyř hodin od rána nevyjedou žádné vozy dopravního podniku a nepojedou dvacet čtyři hodin do rána následujícího dne. Weinstein upozornil, že do pátku má ještě premiér čas postavit se vstřícně k jejich požadavkům. „Pravděpodobnost, že se tak stane, je ale malá. Potom celostátní odbory rozhodnou, který den stávka bude,“ uvedl Weinstein. Stávkovat prý můžou ze dne na den.
Ohlašovací povinnost zaměstnavateli tří pracovních dnů totiž podle něj platí pouze při kolektivním vyjednávání o mzdách. „Přesto jsem to už sdělil řediteli dopravního podniku Miloši Havránkovi,“ uvedlv úterýWeinstein. Upřesnil, že písemně dostane ředitel od odborů zprávu ve středu. Počítá s účastí přesahující dva tisíce lidí.
Celkem dopravní podnik zaměstnává asi 2800 pracovníků různých profesí. Jeho vedení zatím není schopno určit jak vážně do jeho chodu plánovaná stávka zasáhne. „O rozsahu ani termínu stávky zatím stále nevíme nic bližšího. Přitom počet stávkujících je pro nás důležitý, abychom věděli jestli zvládneme zajistit alespoň omezený provoz,“ řekla mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.
Nepojedou vlaky ani autobusy
Kromě městské hromadné dopravy chtějí odboráři zastavit v republice i autobusy a vlaky. „Je to nejzásadnější a nejrozsáhlejší akce, jakou jsme zatím pořádali. Nic mírnějšího nebude mít smysl,“ uvedl předseda svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek. Připouští, že dopady stávky dopadnou nejvíce na obyčejné lidi.
Dušek vysvětluje, že jinak to nejde. „Vláda dopustila, aby naše země krvácela. Zastavit toto krvácení může jedině operace, která je bohužel bolestivá,“ vysvětlil Dušek. Dodal, že přesný termín stávky ohlásí nejspíš v neděli.
Do celostátní stávky se zapojí nejméně třináct odborových svazů. Vadí jim navrhovaná podoba zdravotní a důchodové reformy „Vlaky zastavíme na celý den, aby lidé poznali, že to není zpoždění,“ sdělil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
Běžní lidé z hrozby stávky příliš nadšení nejsou. „ S vládou nijak nesympatizuji. Ale přijde mi sprosté brát si za rukojmí obyčejné lidi. Bydlím na opačném konci Brna než pracuji. Nemám auto, tak nevím, co budu dělat,“ řekla Magdalena Špačková. Dodala, že jí to přijde celé jako politická hra.
MICHAL FILÍPEK