Už od pátkumají navíc jezdit na některých linkách v Ostravě místo vozů dopravního podniku konkurenční dopravci. Takový scénář připustil na dnešní tiskové konferenci šéf Dopravního podniku Ostrava (DPO) Roman Kadlučka.

„Konkurenční dopravci mají velký zájem poskytovat dopravu už delší dobu. Dlouho jsme se takovému postupu bránili. Než bychom ale měli platit penále za nevypravené spoje, které roste geometrickou řadou, je pro nás tento postup výhodnější,“ vysvětlil šéf dopravního podniku.

Zároveň připustil, že spoje těchto dopravců nejsou vybaveny označovači jízdenek. V praxi by to tak mohlo znamenat, že by se v nich lidé teoreticky mohli svézt i bez jízdenky.

„Zájem poskytovat dopravu mají například společnost Veolia a ČSAD. Už také jednají s naším dopravním úsekem o tom, na kterých linkách a v jakém rozsahu by případně jezdili,“ dodal Kadlučka.

Předseda odborů v DPO Ivo Protivínský reagoval slovy, že nahrazení spojů dopravního podniku konkurenčními dopravci nemusí být zdaleka tak jednoduché. „Zástupci odborového svazu dopravy hovořili s generálním ředitelem Veolia Transport Morava a požádali jej, aby firma nevyvíjela žádné aktivity v působnosti DPO. Informovali jej zároveň, že v opačném případě by se mohli zaměstnanci této společnosti rozhodnout k jiné než dosavadní podpoře stávkujících kolegů z Ostravy,“ řekl Protivínský.

Situace byla ve čtvrtek vyhrocenější než ve středu, kdy odboráři vstoupili do stávky. Šéf odborářů DPO také dodal, že pokud nedojde k mimořádnému zvratu, budou protesty pokračovat i zítra. „Jsme rádi, že ve čtvrtek už nás podpořily i více než tři desítky řidičů trolejbusů, ve středu se ke stávce přitom připojili jen jedinci,“ doplnil odborář.

Břetislav Lapisz

Protesty pokračovaly i ve čtvrtek

Stávka nespokojených zaměstnanců DPO pokračuje i ve čtvrtek. Tramvaje a autobusy jezdily ve čtvrtekopět v nedělním režimu. Ke změně došlo u trolejbusů, které začaly jezdit s mírnými komplikacemi rovněž omezeně. Do dnešního protestního průvodu se zapojilo asi šest set pracovníků, což je zhruba dvojnásobek včerejšího počtu účastníků.

Po sedmé ráno vyrazil průvod od ředitelství DPO. Štrůdl lidí pomalu křižoval přes všechny přechody v Nádražní ulici, která je jednou z nejrušnějších ve městě.

Vedou tudy i důležité tramvajové linky. Průjezd tramvají museli mnohde umožnit policisté. Někde dokonce museli stávkující odtlačit z trasy „ručně“. Stávkující pokřikovali podobně jako včera na nestávkující kolegy: „Přidej se!“ či „Vypni to!“

Průvod šel delší trasou než ve středu, až k trolejbusové vozovněv Sokolské ulici a dále k budově magistrátu. Právě řidiči trolejbusů se v první den do stávky téměř nezapojili a trolejbusová doprava jezdila jako jediná téměř bez omezení.

„Chceme, ať ti kolegové, kteří nejsou rozhodnutí, ať vidí, že už je nás dost. Účast skoro šest set lidí, to je krásné. A doufám, že nás v pátek bude tisíc, dvanáct set. Je důležité, aby se k nám lidé připojili,“ uvedl v průběhu demonstrace předseda odborů DPO Ivo Protivínský.

Před vozovnou trolejbusů v Sokolské ulici někteří demonstranti částečně obestoupili vůz, který vyjížděl. Přemlouvali řidiče, aby stroj vypnul, že mu ho pomohou zatlačit do garáží. Do nátlaku stávkujících na řidiče poté zasáhl ředitel DPO Roman Kadlučka, který je požádal, ať mu umožní průjezd. Poté s některými stávkujícími diskutoval a vysvětloval jim situaci ve společnosti. Slíbil jim, že bude pravidelně objíždět jednotlivé provozovny a bude s lidmi řešit problémy, které je na pracovištích trápí.

Demonstranti zamířili až k budově ostravského magistrátu, kde se dovolávali přítomnosti náměstka primátora Aleše Boháče, který za město o platech vyjednává. Zhruba po desáté hodině pak protest v ulicích města skončil.

Město svolalo na odpoledne tiskovou konferenci, kde se vyjádří k průběhu stávky.

Iva Havlíčková

Ve středu policisté vážnější problémy neřešili

Včerejší stávka zaměstnanců ostravského dopravního podniku nezpůsobila v moravskoslezské metropoli žádné vážnější dopravní komplikace. Deníku to řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

„Řešili jsme běžné standardní dopravní situace, které řešíme dnes a denně,“ uvedla Holčáková. Průjezd městem byl plynulý, oproti jiným dnům se nikde netvořily výraznější kolony. Problémy nastaly jen ráno, ale se stávkou nesouvisely.

V Mariánskohorské ulici bouralo sedm aut. Havárii zavinil dvaadvacetiletý muž sedící za volantem dodávky Fiat Ducato. Zřejmě se plně nevěnoval řízení a narazil do před ním jedoucího automobilu Škoda Octavia. Následovala řetězová reakce, do které se zapojilo dalších pět aut před škodovkou. Nejhůře dopadl motorista, do kterého dodávka najela. Byl převezen do nemocnice, zranění by ale neměla být vážná.

Co se týká stávky, policisté kvůli ní v dopoledních hodinách usměrňovali provoz na Sokolské třídě poblíž magistrátu, kde stávkující přecházeli po přechodu pro chodce a blokovali dopravu. „Vážnější incident jsme ale nezaznamenali,“ dodala Holčáková. Klid hlásila i městská policie. „Problémy nebyly,“ řekla mluvčí strážníků Dana Klišová.


Průběh středeční stávky najdete zde:
STÁVKA ŘIDIČŮ: K dohodě nedošlo. Stávka trvá

Další související články:Stávka řidičů DPMO Ostrava 2011